Legutóbb a hétfői Condordia ellen döntetlenül végződő mérkőzést után Daniel Oprița vezetőedző beszélt a pályán kívüli küzdelmeikről. A honvédelmi minisztérium kötelékébe tartozó klub, „csupakatonákból” álló vezetősége minden követ, töltényt, ágyúgolyót és futballszövetségi, illetve sportdöntőbírósági irodaajtót megmozgat, hogy menet közben megváltoztassák a szabályzatot.
A közintézmény státussal rendelkező sportszervezetek ugyanis nem vehetnek részt profiligában. Az 1. Liga pedig profiliga. Amolyan „lász kö merdzse si ásá” ókirálysági módon, de papíron biztosan.
A katonahuncutkodás nem reménytelen. Tudniillik, már a nyáron is sikerült, amolyan fű alatt, belerondítani a versenykiírásba és a Steaua kedvéért törölni „a közintézmények csapatai nem kerülhetnek a felsőházi rájátszásba” a 2020–2021-es idényben hatályos kitételt.
A megannyi sebből vérző, meccstrükközők, adócsalók és börtöntöltelékek kormányozta romániai futballvilág természetesen a társadalom hű lenyomata.
A társadalomé, amelynek államszervezetét, három évtizeddel az 1989 decemberi eseményeket követően, továbbra is a kommunista modell jellemzi. A többségükben a mai napig az elsőtitkárok egykori irodáiban pöffeszkedő prefektusokon túl, a belügyi szervek, a politikai leszámolórendszerként működő ügyészség és igazságszolgáltatás mellett, a volt milicista és katonaklubok virágzása is a kommunista hagyományok romániai meglétének hírnökei.
A központi hatalmi státussal visszaélő, Dinamo és Steaua típusú intézmények az európai integráció útjára lépő posztkommunista országokban átalakultak. Példának okáért sem a Budapesti Honvéd, sem az Újpest nem tartozik minisztériumi kötelékbe. Romániában azonban, a féktelen közpénztámogatástól duzzadó erejük teljében, a sport számos területének „meghatározó” tényezői.
A történetnek van egy másik, legalább ennyire fontos olvasata. A romániai sport alapvetően továbbra is militarizált, ahol az éppen aktuális sportminiszter, holmi kolonelek és majorok mögé sorakozva kénytelen minduntalan igazodni. A két bukaresti állami megaklub vezetője sokkal jelentősebb és befolyásosabb, mint a területért papíron felelős kormánytag.
Ez különösen most rendkívül aggasztó, amikor a miniszteri szerepkört egy közismert paralimpiai bajnok, többszörös paralimpiai ezüstérmes sportolóikon tölti be, a Dinamo vagy Steaua elnökének nevét pedig a két klub sportolói közül sem tudná kapásból a többség megmondani.
Csak a rend kedvéért, ha már rendpárti sportszervezetekről beszélünk, előbbi vezetője bizonyos Popa Ionuț-Adrian, utóbbié Bichir Răzvan-Ștefan. Mindkettő kétségkívül ismert név. Valakinek, valahol...
Oprițat hallgatva, idestova 14 évvel ezelőtti történet jutott eszembe. 2008. augusztus 10-ét írtunk akkor, amikor Székelyföld Kerékpáros Körversenyének záró félszakaszán Novák Károly Eduárd is rajthoz állt. Ebben önmagában nem lenne semmi különleges, hiszen Ede az évek során tucatnyiszor volt ott a székelykör indulóinak mezőnyében.
Csakhogy, 2008 nyarán éppen a Pekingi Paralimpiai Játékokra készült, sőt e felkészülésének utolsó szakaszában, mondhatni célegyenesébe fordult, így a Csíkszereda utcáin kialakított, 5,3 kilométer hosszú, változatos szintkülönbségű körútvonal kapóra jött.
Nem úgy az előző napi királyetap, amelyen a fölösleges túlterhelés elkerülése végett, a Bucsin lábához érve, nemes egyszerűséggel leszállt a kerékpárról és ezzel kiszállt a versenyből. Paralimpiai álmait kergetve, ennek dacára elvegyült a Szabadság téren gyülekező versenyzők között és – edzés jelleggel – elrajtolt velük.
Nem sokáig, ugyanis a Puskaporos utca emelkedőjén, a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) által küldött holland főbíró kiszúrta és azonnal kiparancsolta. „Értem, hogy Paralimpia, de a verseny tisztasága ennél sokkal fontosabb. Aki nincs versenyben, az ne legyen versenyben. Példának okáért, megtörténhet, hogy Novák elesik és magával sodorja a végső győzelemre esélyest” – tette hozzá magyarázatként.
Ezt az intelmet Oprița felettesei is megszívlelhetnék, csakhogy attól tartok ők még nem találkoztak holland kerékpárbíróval. Így a Steaua – a szakszövetség illetékesei szerint, edzés jelleggel – továbbra is ott köröz a felsőházi rájátszásban.
Rend a lelke mindennek – tehetnénk hozzá székelyesen. A bukaresti sportkörök érdeke szerint, a romániai sportban azonban akkor van minden rendben, amikor semmi sincs rendben.
A nyári átigazolási időszak eddig a legtöbbet tárgyalt székelyföldi futballhíre kétségtelenül az Anderson Ceará ügye volt. Az FK Csíkszereda brazil támadó középpályása iránt több klub is érdeklődött, és úgy tűnt, hogy az FCSB-nél folytatódik a karrierje.
A Sepsi OSK története során mindössze egyetlen játékosért fizetett többet, mint Dino Skorupért, a horvát középpályás azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A piros-fehérek közös megegyezéssel szerződést bontottak vele.
Anyagi kárral és látványos rendőrségi intézkedéssel járó közlekedési baleset történt szerdán délután Csíkszeredában. Egy szekér hajtója és utasai a baleset után agresszíven viselkedtek, így a rendőrség különleges egységének közbelépésére is szükség volt.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
Várhatóan a nyár vagy az ősz folyamán találkozik újra Magyar Péter kormányfővel Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a cél továbbra is egy tiszteleten, együttműködésen és bizalmon alapuló kapcsolat kialakítása Románia és Magyarország között.
És mi lenne, ha ki-ki kénye-kedve szerint oszlathatna fel neki nem tetsző pártokat?
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!