Óriási bravúr, íjász világbajnoka van Székelyföldnek

Dobos László 2024. szeptember 13., 14:50

A történelmi íjászokat tömörítő világszervezet (HDH-IAA) idén az ausztriai Moosburgban rendezte meg szeptember első felében a sportág legrangosabb nemzetközi versenyét, amelyen a 13 éves Bors Bence világbajnoki címet szerzett a kadet korosztályban.

Bors Bence verseny közben Fotó: Bors Zoltán

Kilenc éve alakult meg az Alsósófalvi Szirtisas Íjász Sportklub, amely két településen, Alsósófalván és Csíkszentkirályon fejti ki tevékenységét. A csíkszentkirályi csapatból öt sportoló vett részt az ausztriai, a HDH-IAA (Historical 3Dimensional Hunting International Archery Association) szervezet által rendezett világbajnokságon, ahol Bors Bence a kadet korosztályban, Bors Zoltán és Tămîrjan Eduard a felnőtt kategóriában, míg Tămîrjan Zita és Tămîrjan Eugen a veteránok között versenyzett.

A vadászreflex-íjászat érdekessége, hogy az íjászok nem céltáblákra lövöldöznek, hanem háromdimenziós, élethű állatalakos célokra. A 3D-s küzdelem nehézségét az adja, hogy az íjászok sosem tudhatják előre, hogy milyen állatfigurákkal találják szembe magukat, ahogy azt sem, hogy a célok milyen távolságokra vannak kihelyezve.

Bors Bence, a kadet kategória világbajnoka vadászíjászatban •  Fotó: Bors Zoltán
Bors Bence, a kadet kategória világbajnoka vadászíjászatban Fotó: Bors Zoltán

„Többnapos volt a Karintia Klagenfurt vidéki járásában található Moosburgban megtartott verseny, amelyen összesen közel 900-an vettek részt, kategóriánként pedig 80-90 induló volt” – mesélte el Bors Zoltán. „A háromnapos viadalon az első nap zajlottak az edzések, majd a versenyek.

Öt pályát alakítottak ki a szervezők, minden pályán 28-28 háromdimenziós célállat volt elhelyezve különböző távolságokra, ezeket kellett a nyílvesszőkkel eltalálni. Bors Bence érte el csapatunkból a legjobb eredményt, magabiztosan szerezte meg a legfiatalabb korosztályban a világbajnoki címet.

Mi, a többiek a középmezőnyben végeztünk. Bár hazai viszonylatban nagyon jónak számító ponteredményeket értünk el, a vébén ez nem volt elég a legjobb hat közé kerüléshez” – folytatta Bors Zoltán.

Bors Bence a dobogó legmagasabb fokán •  Fotó: Bors Zoltán
Bors Bence a dobogó legmagasabb fokán Fotó: Bors Zoltán

Az új világbajnok, a 13 éves Bors Bence most kezdte a 7. osztályt a csíkszeredai Waldorf iskolában. „Két éve kezdtem el az íjászkodást, a Szirtisas SK csíkszentkirályi csoportjával egyszerre fejlődtem. Eddig több hazai versenyen voltam dobogós, ez a mostani pedig pályafutásom legjobb eredménye számokban és százalékban is. A vébé abban különbözött a többi eddigi versenytől, hogy a célállatokat nagyobb távolságokra helyezték a szervezők” – mondta Bors Bence a Székely Sportnak.

Volt csapatverseny is, ott azonban a feltétel volt, hogy legalább két kategóriájú íjjal versenyző sportolók alkotják a csapatokat. A zuhogó esőben lebonyolított viadalon Bors Bence ott is remekül teljesített, de nem volt más íjjal versenyző társa.

A veterán kategóriában versenyző Tămîrjan Eugen elmesélte, hogy Ausztriában, a Klagenfurt környéki településeken sok-sok privát íjászpálya van, ahol egy-egy baráti társaság kibérelheti egy bizonyos időre a pályát. „Becsületkassza van kitéve, a sportolók beledobják a bérleti díjat, a pálya közepén pedig lehet ásványvizet, sört stb. fogyasztani, és ott is van egy láda, ahová szintén beledobják az elfogyasztott termékek értéket. Nálunk ehhez hasonló pálya csak a Szeben megyei Nagybaromlakon (Valea Viilor) található” – mesélte el Tămîrjan, akitől azt is megtudtuk, hogy a vébé végén a céltáblákat, a 3D-és állatokat elárverezték, és volt közöttük olyan, amely 2000 euróért kel el.

Bors Zoltán és csapattársa, Bors Bence •  Fotó: Bors Zoltán
Bors Zoltán és csapattársa, Bors Bence Fotó: Bors Zoltán

Íjászverseny lesz Csíkszentkirályon

Idén szeptember 21-én tartják meg Csíkszentkirályon a Kövesdomb Trófea 3D íjászversenyt, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők. A pálya tele lesz változatos célokkal és az előrejelzések szerint jó idő lesz. „A FRTA 3D szabályzata szerint megrendezendő versenyünk során 24 darab 3D típusú célra lőhetünk. Helyszín a csíkszentkirályi Köves-oldal lesz, a verseny reggel 8.30-kor kezdődik a regisztrációval, a próbák 9.30-13.30 között zajlanak, ezt a 13.30 órára tervezett ebéd, majd a speciális versenyszám követi. Az eredményhirdetést 15.30-ra várjuk” – mondta el Russu-Bors Tibor főszervező. Bővebb információkat a 0748 – 217 408-as telefonszámon lehet kérni.

Mi a 3D-és íjászat?

A 3D-és íjászat egy nagyon izgalmas íjászati mód, melynek lényege, hogy háromdimenziós, élethű állatalakos célokat kell eltalálnia az íjásznak. A 3D-s íjászversenyek nehézségét az adja, hogy az íjász soha nem tudhatja előre, hogy milyen állatokat, milyen távolságra helyeznek ki a verseny rendezői.