Összesen hat verseny zajlik a csíki sakkfesztiválon: augusztus 14–20. között a hétfordulós Caissa nagyversenyen, illetve az U12-es és az U14-es korosztályúak a Balogh János Emlékversenyen méretkeznek meg. E három fő, klasszikus sakkverseny mellett augusztus 21-én rapid-, 22-én pedig villámsakkban mérhetik össze tudásukat a versenyzők, de ha lesz érdeklődő, akkor megrendezik az amatőrök, le nem igazolt sportolók számára a Hobby player tornát, ezen bárki részt vehet. Lesz feladványfejtő vetélkedő is.
Az eseményt felvezető hétfői sajtótájékoztatón Biró Sándor nemzetközi sakkmester, főszervező elmondta, amikor 22 évvel ezelőtt a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban az első sakkfesztivált rendezte, nem hitte, hogy megéri a 22. kiírást, és örül, hogy
tudta tartani elvét, minden évben valamilyen kedvezménnyel az ifjúságiakat, a tehetségeket támogatta.
„Pályázatokon vettem részt a Caissa Sakk Klubbal, ezeken nyertem pénzt a rendezésre. Idén is a magyar és a román korosztályos bajnokoknak, valamint a bíróknak szállást és étkezést tudok ebből a pénzből biztosítani. Két nyertes pályázatom volt, az egyik Csíkszereda Polgármesteri Hivatalánál, a másik pedig Hargita Megye Tanácsánál” – mondta el Bíró Sándor, akitől megtudtuk, hogy a sportigazgatóság többek között serlegekkel segíti a sakkfesztivált, a Nagy Imre Általános Iskola sportcsarnokát és külső sportpályáját (pingpongasztalok, focipálya) bocsátotta a sakkozók rendelkezésre, a Hargita Gyöngye ásványvizet szállít a sakkozóknak, az Ausztriából érkező, a versenyen részt vevő, székelyföldi származású Király Ferenc pedig kávéval támogatja az egyhetes rendezvényt.
Elhangzott, hogy az eddigi főszponzor, a Bank Post már nincs a piacon, így új főszponzor kerestetik. Biró Sándor az idei Tusványoson előrehaladott tárgyalásokat folytatott a magyar sakkszövetség új elnökével, Szabó Lászlóval, aki azt ígérte, segíteni fogja a csíki nemzetközi sakkversenyt.
A sajtótájékoztatón elmondták, népes küldöttség érkezik Marosvásárhelyről, több mint 30 Maros megyei sakkozó jelezte indulását. Bíró úgy tudja, hogy Székelyudvarhelyen edzőváltás lesz az ISK sakk szakosztályánál, ezért onnan eddig csak egyetlen sakkozó jelentkezett. A benevezés még nem zárult le, de az biztos, hogy
a hazai sakkozók mellett sportolók érkeznek Magyarországról, Németországból, Ausztriából, Ukrajnából, Görögországból, Szlovéniából és Belgiumból.
Elküldte benevezését a magyar U20-as bajnok Tóth Nikoletta, a magyar U14-es bajnok Borhy Marcell, illetve az U20-as román bajnok Andreea Cristina Năstase. Az indulók között lesz a csíki sakkfesztivál hatszoros győztese, Barátosi Dániel (Aradi Vados Sakk Klub) nemzetközi mester.
Egy szintén sakkal kapcsolatos, kellemetlen hírt is megtudtunk: idén elmarad az őszi hagyományos korondi nemzetközi sakkfesztivál.
A hatodik percben szerzett bombagól döntötte el a kiesési rangadót: az FK Csíkszereda idegenben gyűjtötte be a három pontot a Bukaresti Metaloglobus ellen a labdarúgó Szuperliga 25. fordulójában. Sokat érhet ez a siker Ilyés Róbert legénysége számára.
Meglepő igazolást hajthat végre a Bukaresti Steaua: sajtóértesülések szerint a másodosztályú fővárosi klub szerződteti Huszti Andrást, aki így a klub történetének első Magyarországról érkező magyar játékosa lehet.
Elégedetlenséget szült Parajdon az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megépítéséhez szükséges területkisajátítások. Az is kiderült, hogy Parajd határában nem lehet majd felhajtani a sztrádára.
Két hónap sem telt el az újépítésű aradi híd használatba adása óta, de a járókelők és gépjárművezetők máris problémákat jeleztek a közel 166 millió leje létesítményen: a korlátok tövében porlad a beton, a kerékpársávon pedig hámlik a burkolatfestés.
Jövő év végére készülhet el a Székelyföldön is áthaladó Brassó–Bákó autópálya eredetileg idénre várt megvalósíthatósági tanulmánya.
Hunyadi János és Hunyadi Mátyás vagy Ioan de Hunedoara és Matia Corvinul? Az érintettek nem tudtak volna mit kezdeni ezzel a kérdéssel. Ismét összeültek a történészek az MCC kolozsvári képzési központjában.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!