Hirdetés

Monspart Sarolta lehet a Nemzet Sportolója

Monspart Sarolta. Sérülését leküzdve dolgozott az egészséges életmódért
Fotó: M4Sport

2020. április 01., 10:34

Az 1978-ban kullancs okozta, maradandó állapotot okozó enkefalitiszt szenvedő, de ennek ellenére ma is aktív életet élő Monspart Saroltát, a külhoni magyarság nagy barátját javasolják a Nemzet Sportolói társaságuk új tagjának.

2020. április 01., 10:34

A 75 éves Monspart Sarolta az első magyar világbajnok tájfutó, a magyar amatőr futóélet egyik legjelentősebb szervezője. A Nemzet Sportolói exkluzív társaságban az olimpiai aranyérmes úszó, Székely Éva február 29-ei halálával üresedett meg egy hely a tizenkettőből.

A magyarországi sporttörvény alapján a Nemzet Sportolói tesznek javaslatot az új tagra. A testület tagja az lehet, aki a 60. életévét betöltötte, sportolóként kimagasló eredményt ért el, és versenyzői pályafutása után is fontos szerepet töltött be a sportéletben.

Hirdetés

Monspart Sarolta 34-szeres tájfutó magyar bajnok, de kipróbálta magát sífutásban is, melyben hatszor lett országos bajnok. Az 1970-es tájfutó világbajnokságon ezüstérmet szerzett váltóban, 1972-ben azonban már első magyarként övé lett az egyéni világbajnoki cím. 1976-ban világbajnoki bronzérmet nyert a magyar tájfutó váltóval, és még ugyanebben az évben első nem skandinávként megnyerte a Svédországban rendezett ötnapos tájfutó versenyt, az O-Ringent.

Maratonfutásban is kiváló eredményeket ért el. 1972-ben sporttörténelmet írt, amikor elindult a csepeli maratonon, nők ugyanis addig nem indulhattak a klasszikus számban. A versenyt nemcsak lefutotta, hanem három órán belüli idejével Európa leggyorsabb női maratonfutója lett, ő volt az első európai nő aki 3 óra alatti idővel teljesítette a maratont, 1976-ban elért 2:48:22 órás ideje 1982-ig magyar csúcs volt.

„A szavazás után felhívott Szabó Tünde államtitkár és Schmitt Pál is, régi sporttársam, mondom, most viccel vagy komolyan mondja, mert annyiszor szerettem volna már, mindig reménykedtem” – mesélte a közmédiának Monspart Sarolta, miként szerzett tudomást a Nemzet Sportolóinak döntéséről.

Egy hetvenhat éves, sánta öregasszonynak nincs már sok minden a bakancslistáján, csak egy maradt, hogy szeretnék egy jó jobb lábat, de lehet, hogy ezzel együtt fogok elvonulni

– tette hozzá.

Kiemelte, az az igazán jó az ő kiválasztásában, hogy nem olimpiai sportoló, mégis szavaztak rá. 

Monspart Sarolta, a népszerű „Saci” – akinek aktív sportpályafutását kullancs okozta betegség (enkefalitisz) szakította meg – többször járt Székelyföldön, tartott előadásokat az egészséges életmódról, arról, hogy éljünk egészségesen, és ennek egyik lehetséges módja a futás.

Szabó Tünde sportért felelős államtitkár elmondta: fontos, hogy ilyen esetekben minél gyorsabban bekerülhessen az új tag a Nemzet Sportolói közé, ezért miután hivatalosan is megvizsgálják, hogy nem áll-e fenn érdemtelenség, a javaslatot a kormány elé terjesztik, és amikor a kormány elfogadja a javaslatot –  akár már néhány héten belül –  hivatalossá válhat a döntés.

A Nemzet Sportolói jelenleg:

Balczó András, Hammerl László, Weltner Györgyné Ivánkay Mária, Kamuti Jenő, Kárpáti György, Bíróné Keleti Ágnes, Magyar Zoltán, Portisch Lajos, Sági Györgyné Rejtő Ildikó, Schmitt Pál és Varga János.
szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Az FK Csíkszereda nem fogadta el az FCSB ajánlatát

A feleknek nem sikerült megállapodniuk, az FK Csíkszereda nem bólintott rá az FCSB által tett ajánlatért Anderson Cearáért. Úgy tűnik, a fővárosiak visszalépnek az üzlettől.

Visszatérők is felbukkantak a Sepsi OSK első edzésén

Nem sokat pihenhettek a Sepsi OSK játékosai, hétfőn ugyanis megkezdték a felkészülést a labdarúgó Szuperliga 2026–2027-es idényére. Sok a kérdés, de az viszont biztos, hogy az első tréningen több ismerős arc is feltűnt.

Székelyhon

A polgármesternek is futnia kellett, amikor rájuk rontott a medve

Bár eredetileg csikót próbált elejteni egy agresszív székelyvarsági medve, később rátámadt és megkergette a vasárnap esti riasztásra kiérkező hatóságokat. Kénytelenek voltak ártalmatlanítani a nagyvadat.

`
Krónika

„Büszke vagyok, hogy román vagyok”. Parázs vita a magyar Országgyűlésben

Éles vita dúlt a magyar Országgyűlésben a képviselők állampolgárságának nyilvánosságra hozatalát célzó mihazánkos kezdeményezésről. Gurzó Mária, a Tisza Párt képviselője tisztázta: soha nem rendelkezett román állampolgársággal.

Krónika

Ukrán állampolgárságáról lemondott, de a moldovait felvette a korábban a kettős állampolgárságú magyarok ellen hergelő Tomac

A 2019-es EP-választások alkalmával épp Tomac volt az, aki a kettős állampolgárságú romániai magyarok ellen hergelt, de összeállításunkban felidézzük az elmúlt tíz évnek a román és magyar állampolgársággal is rendelkezőkkel szembeni román narratíváját is.

Főtér

Megint áll a bál Romániában: tengeri drón robbant a konstancai kikötőben…

… a galaci család, amelynek otthonát elvitte a ruszki drón, kap egy új lakást a Ferrari-örökös nejétől… és a mindig mosolygós Victor Ponta végleg szakított a PSD-vel és hazafiasabb vizekre evez.

Ez is érdekelheti

Újraindult a csíkszeredai női röplabda utánpótlás-nevelés

Toborzóval, heti három edzéssel és két felkészülési tornával indult újra a női röplabda utánpótlás-nevelés Csíkszeredában.

Deák Zsombor az újabb hazai rekord után célkeresztbe vette a mexikói Ironmant

Újabb rekordot döntött a háromszéki vasember: Deák Zsombor elképesztő, 8 óra 27 perces pályacsúccsal hódította el az országos bajnoki címet a nagyváradi X-man Romania hosszútávú triatlonversenyen. A novemberi mexikói Ironman jelenti a célversenyt számára.

Pályán a portugálok és az angolok, rajtol a Le Mans-i 24 órás verseny

Az utolsó simításokat végzi a portugál és az angol válogatott a labdarúgó-világbajnokság előtt, a szabadedzéssel és a selejtezővel elrajtol a legendás Le Mans-i 24 órás verseny. Tenisz, kerékpározás és atlétika teszi teljessé a szerdai sportműsort.

Kettős háromszéki diadal: Tompa és Ördög tarolt a motokrosszbajnokságban

Remekeltek a háromszéki versenyzők az országos motokrosszbajnokság 4. fordulójában, a ciolpani-i TCS Racing Parkban rendezett futamokon Tompa Krisztián és Ördög Zoltán is maga mögé utasította a mezőnyt kategóriájában.

Az autósport fővárosa lesz egy hétvégére Hargitafürdő

Mintegy nyolcvan versenyző, több korábbi bajnok, csíki indulók és élő televíziós közvetítés várja a nézőket a hétvégi Hargita Hill Climb Challenge-en. A verseny miatt két napra lezárják a Hargitafürdő felé vezető utat.

Magabiztos szereplés a Lőrincz-testvérektől a bukaresti nemzetközi megmérettetésen

Kiemelkedően teljesítettek a Lőrincz-testvérek a Bukarestben megrendezett Dumitru Pîrvulescu & Vasile Iorga U20-as nemzetközi birkózóversenyen, ahol 18 ország több mint 250 sportolója lépett szőnyegre.

Sportos éjszakára készül Csíkszereda: tizenöt mozgásforma egyetlen estén

Kerékpározás, futás, falmászás, kosárlabda, röplabda és még számos más program várja az érdeklődőket pénteken este. A Mozgás Éjszakája rendezvényhez idén először csatlakozik Csíkszereda, ahol hajnalig tartanak a sportos programok.

Luxemburgi versenyről szállították az érmeket a csíkszeredai cselgáncsozók

Kiváló eredményekkel zárták a versenyszezont a csíkszeredai cselgáncsozók. A Luxemburgban rendezett nemzetközi tornán három aranyérmet, egy bronzérmet, valamint több értékes helyezést szereztek.

A magyarok barátságos meccse, tenisz és kerékpározás – kedden a képernyőn

Újabb barátságos mérkőzést játszik hazai pályán a magyar labdarúgó-válogatott, Debrecenben Kazahsztánt látja vendégül. A többi felkészülési találkozó mellett három tenisztorna, kerékpározás és egy spanyol osztályozómeccs szerepel a programban.

Rohamcsigák, húsfüggők és banánpálinkát szeretők már a tippversenyünk fedélzetén

Csak néhány nap van hátra az év legjobban várt sporteseményéig, a labdarúgó-világbajnokság rajtjáig, amelyet a Székely Sport tippversenyén már több mint ezer játékos kedvű olvasónk vár izgatottan.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!