Hirdetés

Mocsaiék és Gyurta üzenete

A magyar sport nagykövetei. Balról jobbra: Mocsai Tamás, Mocsai Lajos és Gyurta Dániel
Fotó: Beliczay László

2019. július 25., 17:47

Sport határok nélkül címmel tartott előadást a Tusványoson Mocsai Lajos, a budapesti Testnevelési Egyetem rektora, Mocsai Tamás, Nemzeti Kézilabda Akadémia ügyvezető igazgatója és Gyurta Dániel olimpiai bajnok úszó.

2019. július 25., 17:47

Kovács István Kokó olimpiai és világbajnok magyar ökölvívó moderálásában csütörtökön többek között arra próbáltak választ adni a nemzeti összetartozás vezérfonalán haladó beszélgetésben, hogy a közel száz év alatt a politika által ejtett sebeket miként tudta gyógyítani a sport, a magyar sportolók világhírű sikerei.

Hirdetés

Mocsai Lajos, a legsikeresebb magyar kézilabdaedző, a Testnevelési Egyetem (TF) rektora többek között a mozgáskultúra fontossága, a magyar fiatalok boldogulása, a tehetséggondozás, az eredményesség szempontjából közelítette meg a sportot.

Mocsai a magyar identitás szempontjából jó döntésnek tartotta, hogy a nemzetközi versenyeken a sportolók hátán nem Hungary, hanem Magyarország felirat szerepel.

Kihangsúlyozta a munka nevelő erejét, a munka iránti alázatot, a méltóságot, azt, hogy a sportolónak tudnia kell kit képvisel. A Testnevelési Egyetem feladatáról szólva elmondta, hogy minőségi munkát kell végezzen az egyetem, fel hívta a figyelmet a sporttudomány fontosságára. A TF át kell adja a tudását más egyetemeknek is, életpálya programot kell biztosítania a végzősöknek.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Mindenkihez lenyúlunk, mindenkin segítünk, mert nem tudjuk mikor kapjuk vissza ezt”

– mondta az előadás végén Mocsai Lajos Tusnádfürdőn.

Mocsai Tamás, Mocsai Lajos fia, sokszoros válogatott magyar kézilabdázó Székelyudvarhely és Csíkszereda utcáin sétálva, végig magyar beszédet hallva, sok-sok köszönésre válaszolva döbbent rá, hogy mekkora felelősség volt a magyar válogatott mezében játszani, hiszen nem csak az anyaországot, hanem a világ magyarságát képviselte.

A Nemzeti Kézilabda Akadémia ügyvezetője szerint a sikerességéhez, az újabb kézilabdás generációk kineveléséhez infrastruktúra, szakembergárda, eszközpark és természetesen alanyok kellenek. Saját példáját hozta fel a mentális felkészítés fontossága kapcsán.

Mocsai Tamás szerint az ő esetében évek kellett elteljenek, amíg megértette mekkora szerepe van a sportban a mentális felkészülésnek, a tudatosságnak. „A sportolók már nagyon fiatal koruktól kell érezzék, hogy az áldozat amit a sportért hoznak, az később megtérül, és minden edzést, minden lemondást saját maguk érdekében teszik” – hangsúlyozta Mocsai Tamás.

Gyurta Dániel, a 2012-es londoni olimpián a 200 m-es mellúszásban aranyérmes, sokszoros világ- és Európa-bajnok úszó elsőként köszönetet mondott a világ bármelyik pontján élő magyaroknak, mindazoknak, akik szurkoltak neki sikeres pályafutása során.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Gyurta szerint az úszás kimagaslott a magyar sportsikerek közül, tudnak a magyar sportról a világ szinte minden országában. „Külföldön például mindig számos szakember próbálta ellesni miként és hogyan edzek, a versenyeken pedig bárhol a világon akadtak olyan szurkolók, akik magyar zászlóval jelentek meg a nézőtéren” – mondta az olimpiai bajnok.

Gyurta szerint a számos világverseny kiváló megrendezése következményeként Magyarország kivívta az egész világ bizalmát, ma már szinte minden sportágban eséllyel pályáz egy világverseny megrendezésére.

Gyurta csütörtökön délután egy másik beszélgetésen is részt vett a Budapest–DEPO–AMC–NKE sátorban. Az előadás címe Az vagy, amit megeszel – minőségi alapanyagok a táplálkozásban, Gyurta pedig az egészséges táplálkozással kapcsolatos tapasztalatait osztotta meg, beszélt a természetes anyagokból készülő ételek szerepéről, a minőségi étkezés fontosságáról. 

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Visszatérő téma lett a keret átalakítása az FK Csíkszeredánál

Az FK Csíkszereda keretének átalakítása egyre hangsúlyosabban jelenik meg Ilyés Róbert nyilatkozataiban. A vezetőedző célja, hogy minőségi futballistákkal dolgozzon, ugyanakkor a klub filozófiáját és irányelveit is szem előtt kell tartania.

Hadnagy Attila: összeszedtük magunkat és bebizonyítottuk, hogy erős csapat vagyunk

Nehéz és hullámzó őszi idényt zárt a Sepsi OSK, amely azonban a gyengébb rajt ellenére a második helyen telel a labdarúgó 2. Ligában. Hadnagy Attila sportigazgató szerint a csapat jó úton halad, és tavasszal reális esélye van elérni a kitűzött célt.

Székelyhon

Baleset miatt áll a forgalom Szejkefürdőn – frissítve

Három autó is érintett abban a balesetben, amely a 13A jelzésű országúton történt, Székelyudvarhely Farkaslaka felőli kijáratának közelében, a Szejkefürdőn kedden kora reggel. A forgalmat az érintett szakaszon lezárták.

`
Krónika

Kelemen Hunor: az emberek nem bíznak az igazságszolgáltatásban, én sem bízom benne

A Recorder dokumentumfilmjében feltárt rendellenességek rávilágítanak a román igazságszolgáltatás súlyos rendszerszintű problémáira – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfő este.

Krónika

Emberölés gyanúja miatt kihantolták a nemrég elhunyt volt igazságügy-miniszter holttestét

Exhumálták hétfőn Rodica Stănoiu volt igazságügyi miniszter holttestét, miután az Ilfov megyei ügyészség emberölés miatt indított büntetőeljárást a korábbi tárcavezető halála ügyében.

Főtér

Részletek derültek ki a Kolozsváron igazolt leprás megbetegedésekkel kapcsolatban – hírek vasárnap

Komoly vádakat emeltek és házkutatások tartottak egy Temes megyei öregotthon állapotának kapcsán. Meglepő összegeket szednek be a kéregetők az utcán.

Ez is érdekelheti

Kihirdetés helyett megtámadta az államfő a Novák-törvényt

Az államfő az alkotmánybírósághoz fordult azzal a törvénytervezettel kapcsolatban, amely a romániai sportklubokat kötelezné arra, hogy a következő idénytől kezdődően a hivatalos mérkőzéseken a játékosok legalább 40 százaléka hazai sportoló legyen.

Kupameccsek és sznúker – szerdán a képernyőn

A szerdai kínálatban több sportágban is kupameccsek kerülnek a középpontba, pályára lép a Manchester City, miközben felkészülési mérkőzést játszik a magyar vízilabda-válogatott. A programban sznúker, röplabda, kosárlabda és skót futball is szerepel.

Évértékelő, szurkolói pletykák és az FK Csíkszereda nehéz tele – Helyzetbe hozunk!

Az év utolsó adásában visszatekintünk a Helyzetbe hozunk! eddigi útjára, megvitatjuk a szurkolói pletykák szerepét, elemezzük az FK Csíkszereda és a Sepsi OSK helyzetét, majd sportos kívánságlistát írunk 2026-ra.

Sznúker, sí, kosárlabda és angol foci – kedden a tévében

Változatos kínálat várja a nézőket kedden: elrajtolt a nyílt skót sznúkerbajnokság, alpesi síverseny lesz Courchevelben, magyar érdekeltségű kosárlabdameccs a Bajnokok Ligájában, valamint a Chelsea cardiffi vendégjátékával zárjuk az estét.

Az országos bajnokságon állt dobogóra a Csíkszeredai VSK úszója

Bronzérmet szerzett Bencze Biblia Zselyke a hétvégén Csíkszeredában megrendezett utánpótlás rövid pályás országos úszóbajnokságon. A helyi VSK valamennyi sportolója egyéni csúccsal zárt.

Zárul egy újabb játéknap a Szuperligában – a hétfői sportműsor

Két találkozó maradt hátra a labdarúgó élvonal huszadik fordulójából, ezeket játsszák le. A focimeccsek mellett kézilabda és sznúker.

Tévében az udvarhelyi futsalosok, véget ér a női kézivébé – vasárnapi sportműsor

Sportokban gazdag vasárnap vár ránk. Az év utolsó meccsén a VSK Székelyudvarhely a Galaci Unitedhez látogat, Rotterdamban véget ér a női kézivébé, folytatódnak a téli sportok világkupái, láthatjuk az AC Milant, a Juventust és a Real Madridot is.

Foci és téli sportok minden mennyiségben – a szombati sportműsor

Téli sportokkal indul, labdarúgó-rangadókkal zárul a szombati sportkínálat: világkupák síben, hódeszkában és sílövészetben, közben topligás meccsek LaLigából, Serie A-ból, Bundesligából és a hazai bajnokságokból is.

Pályán a Sepsi OSK és az FK Csíkszereda – pénteken a tévében

Erős felvezetővel futunk neki a hétvégének, igazán gazdag program vár ránk pénteken: ebből kiemelkedik a Sepsi OSK idei utolsó mérkőzése – a Conordia Chiajnát fogadja –, illetve az FK Csíkszereda kolozsvári kiszállása a CFR-hez.

Lotti újra a dobogón: Kézdivásárhely büszkesége második lett Észtországban

Az év utolsó megmérettetésén is dobogóra állt a kézdivásárhelyi Nagy-Rozsnyai Lotti, aki ezúttal Észtország fővárosában, Tallinnban feszegette a határait tapasztalatszerzés céljából. A céhes városi műkorcsolyázó második lett az észt kupakiíráson.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!