Letarolták a mezőnyt a székely birkózók a Balkán-bajnokságon

Zátyi Tibor 2023. május 08., 21:22

Ilyenre még soha nem volt példa az udvarhelyi birkózásban: egyszerre két Balkán-bajnoka lett a városnak. A görögországi Széresz városában a marosvásárhelyiek is kiválóan teljesítettek az elmúlt hétvégén, két arany-, egy ezüst- és két bronzérmet szereztek.

Lőrincz Balázs a dobogó legfelső fokán Fotó: Székelyudvarhelyi ISK

Hatalmas sikert arattak a székelyudvarhelyi Lőrincz-testvérek, Magor és Balázs korosztályuk Balkán-bajnokai lettek a 13 nemzetet és több mint 300 versenyzőt felsorakoztató nemzetközi viadalon.

Csoda történt, megkönnyeztem a fiúk teljesítményét, két Balkán-bajnokunk van”

– kezdte a beszámolót a fiúk edzője, Katona László, aki fiával, Katona Zsolttal készítette fel a versenyre a Lőrincz-testvéreket: Magor az U15-ös korosztályban (75 kg), míg Balázs az U17-es korosztályban (92 kg) lett első.

Lőrincz Magor a dobogó legfelső fokán Fotó: Székelyudvarhelyi ISK

„Erős mezőny volt, a súlycsoportokban országonként akár hárman is részt vehettek, hogy a bajnok mellett esélyt kapjanak a második, harmadik helyezettek is. Amikor a mezőnyben nem egy bolgár vagy moldovai sportoló vesz részt, hanem kettő vagy három, és amikor egyiket legyőződ, jön a másik – nagyon nehéz volt, de a fiúk nagyon ügyesek voltak. Mi két bajnokkal vettünk részt, és két bajnokkal is tértünk haza.

Az elmúlt 40 évben nem történt ilyen, hogy Balkán-bajnokunk legyen Székelyudvarhelyen, és az, hogy egyszerre kettő, az még soha nem fordult elő.

Legutóbb épp 40 éve ünnepelhettünk Balkán-bajnokot Miklós László személyében” – folytatta a Székelyudvarhelyi ISK birkózóedzője.

„Egyesek szerint hanyatlik a birkózás a városunkban, ezt most rendesen megcáfoltuk, sőt, kijelenthetem, hogy virágzik” – nyomatékosított Katona László.

Lőrincz Magor és Balázs Fotó: Székelyudvarhelyi ISK

Mindketten korosztályuk országos bajnokai lettek az idén, Magor magyar színekben is aranyérmes lett. A székelyudvarhelyi fiúk saját költségen vettek részt a versenyen – a Román Birkózó-szövetség nem szállt be a költségekbe, külön kocsival utaztak le Görögországba.

„Össze kellett kalapozzuk a részvételhez szükséges összeget, nehézkesen indult, de mindenben kárpótolt ez az eredmény” – zárta a beszélgetést a birkózóedző.

A versenyen két korondi sportoló is részt vett, Fülöp Kristóf (38 kg) és Kacsó Ábel (41 kg) az U15-ös mezőnyben az első körben búcsúztak – mindketten két évvel fiatalabbak korosztályuknál.

Csipkés Balázs aranyérmes lett a Balkán-bajnokságon Fotó: Marosvásárhelyi ISK

A Marosvásárhelyi ISK öt birkózója is dobogóra állhatott a verseny végén.

Az U15-ösöknél Nagy István az 52 kilósok döntőjében épp csapattársát, Kelemen Márkot győzte le, Man Yanis (41 kg) bronzérmet szerzett. Az U17-eseknél Csipkés Balázs (110 kg) aranyérmes lett, míg Andrei Negura (51 kg) bronzéremmel zárt.

Az 52 kilósoknál Nagy István és Kelemen Márk is dobogóra állhatott Fotó: Marosvásárhelyi ISK

A kiváló eredményeknek köszönhetően csapatversenyben az U15-ösöknél Románia a második, míg az U17-eseknél az első helyen végzett.

Az U15-ösöket a korondi Balázs Imre, míg az U17-eseket a Marosvásárhelyi ISK edzője, Fazakas Csaba kísérte el Széreszbe.

Andrei Negura bronzéremmel zárt Fotó: Marosvásárhelyi ISK

Az élet pedig nem áll le, két hónap múlva jönnek az Európa-bajnokságok, az U15-ösök Kaposváron, az U17-esek Albániában fognak versenyezni.

Man Yanis bronzérmet szerzett Fotó: Marosvásárhelyi ISK