Ezüstérmes a marosvásárhelyi párbajtőrcsapat, visszavágnának a szatmáriaknak

Horváth Bálint Ottó 2021. november 09., 15:23 utolsó módosítás: 2021. november 09., 15:27

Kiváló versenyt zárt a Marosvásárhelyi Egyetemi Sportklub férfi párbajtőrcsapata a felnőtt országos bajnokságban (Szuperliga). A fővárosban lebonyolított hétvégi tornán ezüstérmet szerzett a nyolc együttest felvonultató mezőnyben, a bajnoki címről döntő összecsapáson egy tussal maradt alul a Szatmárnémeti VSK-val szemben.

Az ezüstérmes marosvásárhelyi vívók, középen Szabó Zoltán edző Fotó: Román Vívó Szövetség

A körmérkőzéses rendszerben zajlott megmérettetésen a marosvásárhelyiek a legtöbb mérkőzésüket fölényesen nyerték meg, kivéve a szatmári csapattal szembeni kiélezett küzdelmet, amelyet végül elveszítettek.

Szabó Zoltán, a Marosvásárhelyi ESK edzője megkeresésünkre elmondta, nagyon pozitív teljesítménynek tekintik ezt az ezüstérmet, és bár kicsit fájó, hogy egy tussal kaptak ki a bajnoki címről döntő összecsapáson, ennek ellenére mindenki nagyon elégedett.

„Hosszú szünet után újra sikerült az élvonalban kiváló eredményt elérnie a marosvásárhelyi vívócsapatnak, és erre büszkék vagyunk. A torna előtt az éremszerzés volt a célunk,

inkább bronzéremre számítottunk, de végül meglehetett volna az arany is. A vívóink azt akarják, hogy jövőre ezt az egy tus különbséget a javukra fordítsák a szatmáriak ellen”

– közölte a szakvezető.

A marosvásárhelyi csapatot tapasztalt sportolók, korábbi bajnokok és érmesek alkotják, akik nemzetközi szinten is bizonyítottak.

Fotó: Román Vívó Szövetség

Tardi Ottó már régóta erősíti az együttest, a másik három versenyzőt nemrég igazolták le. Andrei Radu a marosvásárhelyi csapatnál lett világbajnok még 2003-ban, őt sikerült hazahozni, Rigó Róbert korábban is Marosvásárhelyen vívott, majd Nagyváradot képviselte, Andrei Timoce pedig teljesen új ember, ő a legjobb a keretben, és még nem szerepelt az ESK-nál.

A bajnoki rendszerről Szabó Zoltán elmondta, hogy minden évben nyolc együttes körmérkőzéses rendszerben küzd meg a dobogós helyek megszerzéséért, és az utolsó két leggyengébb csapat kiesik.

Jövőre következik egy selejtező, amelyen az országban létező többi csapat közül a legjobb kettő felkerül a nyolcas mezőnybe, és csatlakozik a benn maradt hat együttes mellé.

A szakvezető elárulta, jövő évben szeretnék Marosvásárhelyen megrendezni a Szuperliga vagy a Román Kupa küzdelmeit, ennek érdekében kérést nyújtanak be a szövetséghez. Szabó Zoltán egyben tartaná a mostani csapatot, de ez nem lesz könnyű, mivel anyagi támogatásra is szükségük lesz, a jövőbeli célok pedig egyéniben és csapatban is érmet szerezni.

A Marosvásárhelyi ESK eredményei a bukaresti tornán:

45–24 a CSM Craiova, 45–44 a Bukaresti CSA Steaua, 45–28 a Bukaresti Dinamo II., 45–36 a CS Universitatea Craiova II., 45–28 a CS Universitatea Craiova, 45–38 a Bukaresti Dinamo és 44–45 a Szatmárnémeti VSK ellen.

A férfi párbajtőr Szuperliga végeredménye:

1. Szatmárnémeti VSK (Adrian Dabija, Alexandru Oroian, Nagy Lehel, Szilágyi Adrián), 2. Marosvásárhelyi ESK (Andrei Radu, Rigó Róbert, Tardi Ottó, Andrei Timoce), 3. CS Universitatea Craiova (Liviu Dragomir, Alin Mitrică, Alin Sbîrcia, Ștefăniță Vîlceanu), 4. CS Universitatea Craiova II., 5. Bukaresti Dinamo, 6. Bukaresti CSA Steaua, 7. CSM Craiova, 8. Bukaresti Dinamo II.

Gyengülő román eredmények

A román férfi vívósport az utóbbi években nem tudott kiemelkedő eredményeket felmutatni, így eltávolodott az elittől, miután a kardcsapat 2009-ben világbajnoki címet nyert, emellett egy ezüst- és két bronzérmet is gyűjtött, az Európa-bajnokságon pedig egy-egy ezüst és bronz volt termés, míg az olimpián 2012-ben Londonban ezüstérmet szerzett. Ebben az időszakban a legeredményesebb román vívó Tiberiu Dolniceanu volt, aki 2013-ban Európa-bajnok, három évben pedig világbajnoki bronzérmes volt.
A román női válogatott is hasonló ívet járt be, a többszörös Európa-, 2010-ben és 2011-ben világbajnok, majd a 2016-os riói olimpián aranyérmes párbajtőrcsapat gyengén teljesített az utóbbi időben. A legkiemelkedőbb sportoló messzemenően Ana Maria Popescu, aki egyéniben Európa-bajnokságot nyert, az olimpián 2008-ban Pekingben és idén Tokióban is ezüstérmet szerzett, valamint kétszeres világbajnoki bronzérmesnek vallhatja magát.