Idén minden korábbinál zsúfoltabb volt a csapat programja, amely így alaposan kellett mérlegelje, hogy melyik eseményeken vesz részt, mert sem az idő, sem az anyagi keret nem tette lehetővé az összes meghirdetett eseményen való szereplést.
Az évet egy rendkívüli edzőtáborral nyitották, január végén egy nyolc fős junior delegáció négy felnőtt kíséretével Japánba utazott, ahol a kendó egyik legismertebb fellegvárának tartott, a Tsukuba egyetemi és a Meikei iskolai kluboknál edzettek. A Tsukuba egyetemmel a kapcsolat már lassan 15 éve épül, korábban is járt ott már hasonló junior küldöttség a klubtól, még ha nem is ennyire nagy számban. A mostani tucatnyi résztvevő négy különböző klubból (Csíkszereda, Kolozsvár, Veszprém és Marosvásárhely) állt össze. Közülük három ifjúsági és két felnőtt a Kashi csapat tagjai.
Az egy hetes felkészülés intenzív edzésprogramját minden gyerek és felnőtt teljesítette, és rendkívül jó tapasztalatokat gyűjtöttek.
Alig egy hónappal később, március elején a Tsukuba egyetemi diákok szokásos kora tavaszi delegációját fogadták Romániában, immáron hatodik alkalommal. Az esemény egy közös, országos szintű edzőtáborral indult Sepsiszentgyörgyön. Az ezt követő héten két diák, Suzuki Kenshin és Tagawa Taichi a Kashi csapatot látogatták meg, edzéseket vezettek napi szinten. Szakmai tudásuk és tapasztalatuk hatására a csapat tagjai szemmel látható fejlődésen mentek keresztül, és ez a későbbi versenyeken be is igazolódott.
A Románia Kendo Kupa 30. kiadása a tavalyi évhez hasonlóan idén is a Ploiești melletti Blejoi községben került megrendezésre április első hétvégéjén. Az eseményt rangját növelte a külföldi versenyzők és bírók részvétele, a már megszokott belga, olasz, szerb, bolgár és észak-macedón résztvevőkön kívül idén lengyel, görög és ukrán kendósok is eljöttek.
A Kashi csapat junior versenyzői ismét hozták a papírformát: a 12-14 évesek kategóriájában Sántha Aba Solt arany, Mezei Péter bronzérmet nyert, Sánthe Zoárd Örs a pedig a 12 év alattiak között bizonyult a legjobbnak.
A junior csapatversenyben a Sántha testvérpár csapatát a konstancai Antonaru Remus egészítette ki, együtt győzedelmeskedve a Kelet európai szinten viszonylag erősnek mondható közel 13 csapatból álló mezőnyben. Az esemény végén szervezett fokozat vizsgán Mezei Péter és Sántha Aba Solt 2 dan fokozatot szerzett.
A versenyt követően az ukrán delegáció Marosvásárhelyen töltötte a hetet, útban a következő hétvégén Budapesten szervezett Sakura kupa felé. Ez idő alatt a Bushi Shindo Klub gondoskodott az Ukrán Kendo Szövetség elnöke, a harkovi Sztrizcsenko Kostyantin (5 dan kendo) által kísért négy odesszai juniorból álló delegáció ellátásáról. A hét folyamán három közös kendo edzés zajlott, ami jó lehetőség volt az ismerkedésre és közös tanulásra, fejlődésre.
Aztán április közepén zajlott Budapesten a Sakura kupa 29. kiadása. Ez az esemény már hosszú ideje a közép-kelet európai régió messzemenően legrangosabb junior versenye, ahol az idén is nagyszámú résztvevő gyűlt össze: 13 ország 28 klubjából több mint 170 versenyző.
A tavalyi szerényebb sikerek után a Kashi juniorok idén határozottabban léptek fel, és kiváló eredményeket értek el.
A 10-11 évesek között Sántha Zoárd Örs aranyat, az eggyel idősebb 12-14 éves korcsoportban Sántha Aba Solt ezüstöt és Mezei Péter bronzot nyert.
A közeljövőben, május végén Isztambulban a török szövetség szervezi az idei Balkán kupát, ezen azonban sajnos a gyapat tagjai objektív okokból nem tudnak részt venni. Helyette az egy héttel előtte zajló Kojika kupán (Gent, Belgium) indulnak, ami a Sakura Kupa nyugat európai megfelelőjének számít, igazán magas technikai színvonallal. Az idén világbajnokság is lesz, ez az esemény három évente kerül megrendezésre, a mostani 19. kiadásnak Olaszország ad otthont, ám többnyire a generáció váltás miatt a klub idén erre az eseményre nem küld versenyzőt.
Józsa Levente
A Román Jégkorong-szövetség összesítése szerint 59 csapat jelezte részvételi szándékát a következő idényre. A férfi felnőtt mezőnyben nyolc gárda indul, nem lesz ott a Bukaresti Red Hawks.
Új érkezőről számolt be hétfő délután a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, amely gőzerővel készül a Szuperliga következő idényére. A háromszéki együttes megszerezte Gustavo Cascardo játékjogát, a brazil védő a bolgár élvonal ezüstérmesétől érkezik.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
Az 1989 előtti etnikai egyenlőség matematikája alapján tizenegy magyar diák nem tett ki hét embert. Utolsó előtti felvonásához érkezett az MCC-történészkerekasztal.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!