Elrajtolt a marosvásárhelyi multisport vb, belga és olasz uralom az első versenynapon

Horváth Bálint Ottó 2022. június 06., 17:42

A hivatalos megnyitóval vasárnap este kezdetét vette az egy héten keresztül Marosvásárhelyen zajló multisport világbajnokság. Hétfőn már lebonyolították az első megmérettetést, krosszduatlonban avattak győzteseket.

Fotó: Haáz Vince

A marosvásárhelyi várban lebonyolított nyitóünnepségen a kulturális műsor közepette a Nemzetközi Triatlon Szövetség elnöke, María de la Soledad Casado Estupinán, aki egyben a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja, továbbá Thomas Moldovan, az Ifjúsági és Sportminisztérium államtitkára és Vlad Stoica, a Triatlon Románia elnöke köszöntötte a részvevőket.

A rendezvény egyik igazgatója, Amza Mărgărit úgy nyilatkozott, sikerült elindítaniuk ezt a triatlonfesztivált, egy 7 évvel ezelőtt elkezdett projektet, még a fiatalon elhunyt Klosz Péterrel együtt, akit minden alkalommal megemlítenek, hiszen ő az, aki Marosvásárhelyt a román triatlon igazi bölcsőjévé tette.

„Örömükre szolgál, hogy az összes versenyszámban 38 ország képviseletében közel 1500 sportoló szerepel a rajtlistákon, úgy gondolom, a sportolók ilyen nagyszámú jelenléte teszi egyedülállóvá az eseményünket”.

Rámutatott, hogy szerencséjük volt, mert Ausztrália, ahol az idei világbajnokságot rendezték volna, tavaly visszalépett a járványhelyzet miatt, és ők voltunk az a csapat, amelyik feltartotta a két ujját, és azt mondta, hogy elhozzák és meg tudják tartani Marosvásárhelyre ezeket a bajnokságokat. Ugyanakkor kiemelte, hogy biztosan nem kapták volna meg a rendezést, ha a Nemzetközi Triatlon Szövetség nem ismeri már a helyi csapat múltját az eddig megrendezett versenyek szervezésében.

A multisport világbajnokság keretében a sportolók négy külön versenyen küzdenek a legjobb helyezésekért: hétfőn rendezték a krosszduatlon megmérettetést, szerdán következik a krossztriatlon, pénteken a standard duatlon, az utolsó napon, vasárnap pedig a sprint duatlon.

A különböző versenyszámok más-más helyszínen zajlanak, aki kíváncsi a reggeltől délutánig zajló különböző futamokra, a Somostetőn, a Víkendtelepen, a város főterén, vagy a Csergedi-tető alatti Transilvania Mototorringen követheti a versenyzőket.

A hétfői versenynapon a férfiak elit kategóriájában kettős belga siker született, az első helyen Thibout De Smet végzett, aki 1 óra, 52 perc és 41 másodperc alatt teljesítette a 6500 méter úszásból, 23,2 kilométer kerékpározásból és 3,3 kilométer futásból álló távot. Mögötte Sebastien Carabin ért célba a második helyen, míg a dobogó harmadik fokát az olasz Alessandro Seravalle szerezte meg. A román küldöttség kevéssel maradt le az éremszerzésről, Bogdan Damian 43 másodperces lemaradással a negyedik lett, míg a marosvásárhelyi Kovács Szabolcs a 11. pozícióban végzett.

Az elitben szerzett idejével Thibout De Smet az U23-as korosztály aranyérmét is megszerezte, megelőzve testvérét, Nickolas De Smetet. A harmadik De Smet testvér, Matteo sem maradt érem nélkül, a junioroknál a harmadik lett a két olasz, Riccardo Giuliano és Manuel Cossu mögött.

A nők elit versenye az olasz Eleonora Peroncini győzemével zárult, megelőzve az osztrák Carina Waslét és a holland Noor Dekkert, a romániai keretből a kézdivásárhelyi születésű Tuzson Ágnes az ötödik helyen zárt.

A parasportolók PTS4 kategóriájában hárman álltak rajthoz, a csíkszeredai Tămîrjan Róbert fölényesen szerezte meg az első helyet, maga mögé utasítva az osztrák Martin Falchot és a magyarországi Czene Gábort.

•  Fotó: Haáz Vince