Az élmezőnyből várják az utolsó fordulót a magyarok a budapesti sakkolimpián

Dobos László 2024. szeptember 22., 11:11

A magyarok legjobb férfi együttese döntetlent játszott Szerbia élcsapatával a budapesti sakkolimpia tizedik fordulójában, a női válogatott pedig legyőzte Vietnámot a szombati játéknapon. A románok mérlege szintén egy győzelem és egy döntetlen.

A budapesti sakkolimpia mindkét versenyén az indiai válogatott áll az élen Fotó: facebook/ ChessBase India

Mind a két versenyben van esély, hogy a magyar együttes a legjobb nyolc között végezzen.

A nyílt szekcióban a magyar férfi válogatott tagjai közül Berkes Ferenc – aki a korábbi kilenc fordulóban minden alkalommal asztalhoz ülő Gledura Benjámint helyettesítette – sötéttel játszva remiben egyezett ki a negyedik táblán, miként tette azt a harmadikon az orosz születésű Szjugirov Szanan is, aki csaknem négyórás csata végén végzett döntetlenre a világos bábukat vezetve.

Az éltáblás Rapport Richárd világossal a 69. lépésben, csaknem ötórás csata után egyezett ki döntetlenben ellenfelével, míg a válogatott másik nagy visszatérője, Lékó Péter sötéttel szerzett fél pontot második táblásként. A 2:2-es döntetlennel mindkét válogatott egy-egy mérkőzésponttal gazdagodott.

Lázárné Vajda Szidónia •  Fotó: Magyar Sakk-szövetség
Lázárné Vajda Szidónia Fotó: Magyar Sakk-szövetség

A nőknél Hoang Thanh Trang a második táblán a világos bábukat irányítva a vietnámiakkal vívott meccs leghosszabb partijában játszott döntetlent, s ugyanígy zárt a harmadik táblán Papp Petra, a negyedik táblán pedig Lázárné Vajda Szidónia. A mindössze 17 évesen már éltáblás Gaál Zsóka sötéttel is szenzációsan teljesített, s kitűnő végjátékkal a teljes pontot begyűjtve vezette győzelemre a magyar négyest.

Jól szerepel a román női válogatott •  Fotó: Román Sakk-szövetség
Jól szerepel a román női válogatott Fotó: Román Sakk-szövetség

A román férfi válogatott döntetlent játszott Iránnal, a női pedig legyőzte Brazíliát.

Eredmények, 10. forduló:

Férfiak: Magyarország–Szerbia 2:2, Magyarország B–Brazília 1.5:2.5, Magyarország U25–Új-Zéland 3.5:0.5 és Románia–Irán 2:2. Az állás: 1. India 19 csapatpont (380.5 Sonneborn-Berger-pont), 2. Kína 17 (334), 3. Szlovénia 16 (317), …8. Magyarország A 15 (285.5), …15. Románia 14 (277.5), … 42. Magyarország B 12 (236), …50. Magyarország C 12 (220)

Nők: Magyarország–Vietnám 2.5:1.5, Magyarország B–Venezuela 4:0, Magyarország U25–Bolívia 2.5:1.5 és Románia–Brazília 3:1. Az állás: 1. India 17 csapatpont (339), 2. Kazahsztán 17 (321), 3. Egyesült Államok 16 (333), …8. Magyarország 15 (303), …, 14. Románia 14 (271.5), … 42. Magyarország B 12 (220.5), …48. Magyarország C 12 (200)

A svájci rendszerű, 11 fordulós sakkolimpia vasárnap zárul. A nyílt szekcióban 196, a nőknél pedig 184 csapat versenyez egymással.