Hirdetés

A sport ünnepére készülnek a magyarországi vizes világbajnokságon

Rengeteg ember dolgozik azért, hogy a világbajnokság fantasztikus élmény legyen
Fotó: Facebook/FINA Budapest 2022

MTI
2022. május 18., 18:41

Egy hónap maradt hátra a magyarországi vizes világbajnokság rajtjáig. A szervezők szerdai sajtótájékoztatóján számoltak be a fontosabb tudnivalókról, többek között arról, hogy elindult a jegyértékesítés, amely során mintegy 180 ezer darab belépő vár gazdára.

MTI
2022. május 18., 18:41

Az úszóversenyekre a legolcsóbb jegy 1500, a legdrágább 19 000 forintba kerül a vb hivatalos honlapján (www.fina-budapest2022.com), a műugró viadalra 1000 és 3000, a szinkronúszásra 1500 és 5000 forint között válthatók belépők. A nyíltvízi úszók versenyeire egységesen 3000 forintba kerül a jegy, amely aznapra belépést biztosít a Lupa Beach strandra is. A vízilabdatornán a csoportmérkőzésre minden helyszínre 4000 és 8000 forint között lehet belépőt vásárolni, az egyenes kiesés szakaszra emelkednek az árak, a fináléra a legdrágább jegy 24 000 forint.

Wladár Sándor, a szervezőbizottság vezetője, a Magyar Úszó Szövetség elnöke elmondta, pontosan száz nap telt el azóta, hogy kiderült, Magyarország megrendezheti a világbajnokságot, és az elejétől fogva óriási ütemben zajlik a munka.

Legyen ez a világbajnokság a sport ünnepe!” – fogalmazta meg a célt Wladár Sándor, hozzátéve, hogy remélhetőleg lesznek szép magyar sikerek. – „Helyt fogunk állni. Ez a világ harmadik-negyedik legnézettebb sporteseménye, milliárdok figyelik majd Magyarországot” – folytatta.

A sajtóeseményen bemutatták a világbajnoki érmeket, melyek a dobogósok nyakába kerülnek majd. Ezeket egy német pénzverdében készítik, mindegyik kézzel csiszolt, így nem lesz két egyforma. Az érmeket – melyekből körülbelül 300 garnitúra készül majd – két ifjúsági korú úszó és egy vízilabdázó fiatal mutatta be.

Szántó Dávid, a szervezőbizottság operatív igazgatója elmondta, az előzetes nevezések alapján közel 180 ország sportolója érkezik Magyarországra, hivatalosan június 8-ig kell jelentkezni, várhatóan körülbelül 2700 versenyző vesz majd részt a viadalon. Hozzátette, a világbajnokság szlogenje: „Make History”, azaz „Írjunk történelmet”.

Mihók Attila, a Nemzeti Sportügynökség (NSÜ) igazgatója a költségekkel kapcsolatban elmondta a vizes világbajnokság rendezési költsége hozzávetőlegesen nettó 27 milliárd forint, ezen kívül a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetségnek, a FINA-nak fizetendő összeg 4,5 milliárd forint. Hozzátette, ezek az összegek még változhatnak a forint árfolyamának alakulásától függően.

Gyurta Dániel olimpiai bajnok úszó, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sportolói bizottságának tagja bejelentette, hogy a világbajnokságra Magyarországra érkezik Thomas Bach, a szervezet elnöke.

Ez egy nagyon komoly fegyvertény, és az eseményt felhelyezi arra a polcra, ahová való is. Magasan a mérce, de látva a szervezőbizottság fantasztikus munkáját, biztos vagyok benne, hogy büszkén tesszük majd le az asztalra, amit négy hónap alatt összehoztunk.”

A szervezőbizottságot erősíti az ugyancsak olimpiai bajnok úszó Kovács Ágnes, aki arról beszélt, hogy a koronavírus-járvány miatt még több országban szigorítások vannak érvényben, így a kínai küldöttség például csak 41 fős lesz, teljesen külön érkezik a világbajnokságra. Hozzátette, a magyarok klasszisok – Milák Kristóf vagy Hosszú Katinka – mellett, amerikai szupersztárok is érkeznek, itt lesz az egyformán hétszeres ötkarikás aranyérmes Caeleb Dressel és Katie Ledecky is.

„Mindig is irigyeltem azokat a sportolókat, akik hazai közönség előtt versenyezhettek, az én pályafutásom egyik ékköve éppen ezért a 2006-os Európa-bajnokság. Csodálatos dolog magyarként itthon versenyezni” – nyilatkozta Kovács Ágnes, aki 2006-ban a Margitszigeten mindhárom mellúszó számban bronzérmes volt.

Hirdetés

Kemény Dénes, a vízilabdázók korábbi szövetségi kapitánya, aki háromszor nyert olimpiai aranyat a csapatával, arra figyelmeztetett, hogy a hazai közönség ereje kétélű dolog: ha egy csapatnak megy, akkor óriási támogatást jelenthet, az ellenfél számára pedig nyomasztó lehet, de ez megfordulhat, mert ha nem megy a játék, akkor ez extra teher.

Tehát nem lenne baj, ha a fontos meccseken már az elején jól menne a játék, és akkor a közönség befújja a csapatot. A Margitsziget a vízilabda Mekkája, itt az ideje, hogy a döntő után a magyar himnusz szóljon.”

Vári Attila, a Magyar Vízilabda Szövetség kétszeres olimpiai bajnok elnöke hozzátette, rengeteg ember dolgozik azért, hogy a világbajnokság fantasztikus élmény legyen. Úgy vélekedett, egy ilyen esemény különösen sokat jelent a fiatalok számára, akik példaképeiket láthatják a viadalon.

A vb-n ezúttal az első héten, június 18. és 25. között rendezik az úszóversenyeket, a helyszín a Duna Aréna. Ezzel párhuzamosan mennek majd a szinkronúszó-versenyek a margitszigeti Széchy-medencében, míg a vízilabdatorna csoportmérkőzéseinek a Hajós Uszoda nagymedencéje mellett Debrecen, Sopron és Szeged ad otthont. Mindegyik városban egy-egy férfi és női csoport küzdelmei zajlanak majd, azaz délutánonként két-két mérkőzést nézhetnek meg a szurkolók. Kivéve a Margitszigetet, ahol a magyar férfi és női válogatott játszik majd, mert itt elkerülendő az ütközést az úszóviadallal, az első meccsek 19.30-kor kezdődnek, a magyarok pedig 21 órától szállnak vízbe.

Idén Fukuokában került volna sor az eredetileg 2021-ről elhalasztott vb-re, de a koronavírus-járvány miatt egy évvel eltolt, 2022. május 13-29-re tervezett eseményt végül 2023. július 14. és 30. között bonyolítják le, a 2023 novemberére kiírt dohai vb-t pedig 2024 januárjára halasztják. A nemzetközi szövetség a július 3-ig tartó 2022-es budapesti vb-ről hozott döntését azzal indokolta, hogy ezzel a sportolók lehetőséget kapnak arra, hogy idén nyáron is egy világméretű eseményen szerepeljenek.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Ingyen közvetítik a kézilabda-válogatott találkozóit a tévétársaságok

Hatályba lépett az a jogszabály, amely biztosítja, hogy a román kézilabda-válogatott mérkőzéseit ingyenesen közvetítsék a televíziók. Az erről szóló törvényt Nicușor Dan államfő írta alá, miután azt korábban a parlament is elfogadta.

Hegedűs saját térfeléről szerzett gólt az FK Csíkszereda edzőmeccsén

Második felkészülési mérkőzését is lejátszotta ausztriai edzőtáborában az FK Csíkszereda. Szabó István együttese ezúttal 2–1-re kikapott a cseh élvonal újoncától, az FC Zbrojovka Brnótól.

Székelyhon

Látványosan meghasadt az erdélyi autópálya

Óriási hasadás keletkezett az A10-es sztráda Szászsebes és Torda közötti szakaszán, a sofőröket óvatosságra intik.

`
Krónika

Hatezer éves településre és világháborús lőszerekre bukkantak egy kukoricásban

Ritka történelmi „időrétegekre” bukkantak a régészek a Iași megyei Ursoaián: miközben egy hatezer éves, a Cucuteni kultúrához tartozó település nyomait kutatták, második világháborús tüzérségi lőszereket is találtak a kukoricásban.

Krónika

Látványosan megrepedt az A10-es autópálya Torda közelében, óvatosságra intik a sofőröket

Jelentős repedés és süllyedés keletkezett az A10-es autópálya Szászsebes és Torda közötti szakaszán, Torda közelében. A közösségi médiában közzétett felvételek alapján az útpálya két forgalmi sávját is érinti a károsodás.

Főtér

Ezúttal tényleg utolérte a végzete Romániai Pál Fülöp herceget?

A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját hamarosan kiadhatják Romániának, ahol börtönbüntetés vár rá. II. Károly unokájának portréja.

Ez is érdekelheti

Megvédte címét, tizedszer országos bajnok Molnár Ede

Remek hétvégét zárt Medgyesen Molnár Ede. A háromszéki kerékpáros megvédte címét a Cross Country Eliminator (XCE) országos bajnokságon, ezzel pályafutása tizedik országos aranyérmét szerezte meg. Egy nappal később a Román Kupát is megnyerte.

Magyar bajnoki aranyérmet szereztek a székely lovasíjászok

Kiemelkedően szerepeltek a székely lovasíjászok a kaposmérői Kassai-völgyben rendezett Nyílt Magyar Lovasíjász Bajnokságon. Csiszér Ivett megnyerte a női versenyt, az abszolút nyílt mezőnyben pedig második lett.

Portugál–spanyol csúcsrangadóval folytatódik a focivébé – a hétfői sportműsor

Európai szuperrangadót rendeznek hétfő este a labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjében, ahol Portugália és Spanyolország csap össze. Emellett a magyar férfi kosárválogatott vb-selejtezőt játszik, Wimbledonban pedig kezdetét veszi a torna utolsó hete.

Brazil–norvég csata a nyolc közé jutásért – vasárnap a tévében

Brazília–Norvégia mérkőzés lesz a labdarúgó-világbajnokság nyolcaddöntőjében, míg hétfő hajnalban a társrendező Mexikó Angliával találkozik. Folytatódik a wimbledoni tenisztorna és a Tour de France is. Az F1 mezőnye Silverstone-ban versenyez majd.

A Maros megyei község, ahol egyszerre dobban minden Fradi-szív

A Marosvásárhelytől 12 kilométerre lévő, mintegy 6500 lelket számláló Mezőpanitban már évtizedek óta egy lelkes, odaadó, a Fradival szimpatizáló közösség él, akik testileg-lelkileg az FTC-rajongói és szívük a zöld-fehér klubért dobog.

Ingyen közvetítik a kézilabda-válogatott találkozóit a tévétársaságok

Hatályba lépett az a jogszabály, amely biztosítja, hogy a román kézilabda-válogatott mérkőzéseit ingyenesen közvetítsék a televíziók. Az erről szóló törvényt Nicușor Dan államfő írta alá, miután azt korábban a parlament is elfogadta.

A nyolcaddöntők a focivébén, Wimbledon, Tour de France – a szombati sportműsor

Nincs megállás, máris következik az újabb kieséses szakasz a labdarúgó-világbajnokságon. Időmérő edzés a Formula–1-ben, újabb nap az angol nyílt teniszbajnokságon, az első szakasz a Tour-on.

Történelmi pillanat: a Lőrincz-testvérek együtt indulnak az U20-as Európa-bajnokságon

Történelmi fejezetéhez érkezett a székelyudvarhelyi birkózás: először fordul elő, hogy egy testvérpár, Lőrincz Magor és Lőrincz Balázs egyszerre képviseli az országot és a várost ugyanazon a korosztályos Európa-bajnokságon.

Zöld utat kapott a Bajnokok Ligája-induláshoz a székelyudvarhelyi asztaliteniszcsapat

A második számú európai kupakiírással számoltak, az utolsó percben derült ki, hogy a férfi asztalitenisz BL-csoportkörben indulhat idén a Székelyudvarhelyi ISK-SZAK.

Pályán a címvédő argentinok, jönnek az utolsó tizenhatoddöntők a világbajnokságon

Az utolsó három tizenhatoddöntős párharcot rendezik a labdarúgó-világbajnokságon, pályára lép a címvédő Argentína. Folytatódnak a küzdelmek a wimbledoni Grand Slam tenisztornán, a magyar férfi kosárlabda-válogatott vb-selejtezője is a pénteki programban.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!