Az ország első téli triatlon-világbajnoki érmét akasztották vasárnap Vakaria Edit és a Brassó megyei Viorel Palici nyakába, akik az olaszországi Asiagóban zajló világbajnokságon a vegyes váltó tagjaiként érték el ezt a sikert.
Szaladás, kerékpározás és sífutás, ez a három próba alkotja a viszonylag fiatal, mifelénk még eléggé ismeretlennek számító sportágat.
Vakaria Edit a Gyergyószentmiklósi ISK sífutójaként az utánpótlás-korosztályokban számos országos bajnoki címet szerzett már.
A sífutószezonon kívül a futóversenyeken is jól teljesít, a hegyi kerékpározás pedig szintén szenvedélye, egyben házigazdája, szervezője is az egyre rangosabbnak számító Güdüc MTB versenynek. Lényegében ezek ötvözése a téli triatlon, így számára egyenes út vezetett ehhez a sportághoz.
Tavaly már felállhatott a világbajnoki dobogóra, akkor még az U23-as korosztályban versenyezve lett harmadik. Most már a felnőttek mezőnyében is bronzérmet nyert.
Az Asiagóban zajlott vébén a váltó tagjainak 2,5 kilométer futást, 3,3 km kerékpározást és 3 kilométer sífutást kellett teljesíteniük, fejenként kétszer. Az oroszok és a házigazda olaszok mögött a harmadik helyezést sikerült megszerezni. Ez Románia első érme az elit kategóriában.
„A célba érés után nagyon boldog volt mindenki. Egy nappal korábban az egyéni versenyszámban, a hosszú távon tizedik lettem, Viorel pedig hetedik.
– mesélte Vakaria Edit.
A rövid táv kedvezett a sífutóknak, hiszen a szaladásban és kerékpározásban az ellenfelek nem tudtak akkora előnyt szerezni, mint amennyit ők a sífutásban nem tudtak volna ledolgozni. Ha a sífutótáv egy picivel hosszabb, akár ezüstérem is lehetett volna – mondta a gyergyószárhegyi sportoló.
Az már korábban ismert volt, hogy ott lehetnek a világbajnokságon, hiszen a nemzetközi ranglistán Vakaria Edit nyolcadik volt és Viorel Palici is az első húsz között található, így nem volt kérdés a kvalifikáció.
A felkészülésre azonban nem voltak adottak azok a körülmények, amelyek a világ élvonalának biztosítva vannak.
A mindennapos kemény felkészülést Edit egyedül végezte otthon, Szárhegyen, ebben a sepsiszentgyörgyi Koncz Sándor által összeállított edzésprogram segített. A vébét megelőző tíz napban vehetett részt edzőtáborban.
Versenyen is felmérhette, hogy hol tart: január közepén Kínában szerepelt, ahová a világ élmezőnyével együtt hívták meg (lényegében a világbajnokság mezőnye vett ott részt), és egyéniben a hatodik helyen ért célba.
A kínai verseny az egész sportág számára fontos állomás volt, hiszen 2022-ben Pekingben rendezik a téli olimpiát. A házigazda ország javaslatára pedig egy új sportágat vehetnek fel az olimpiai játékok programjába. Jó esély van arra, hogy a téli triatlonra esik a választás.
A következő évek erről szólnak majd: felkészülés az ötkarikás játékokra” – tette hozzá Vakaria Edit. Addig azonban még egy közeli kihívás vár rá. Február 22–24. között Cheile Grădiştei lesz a helyszíne a téli triatlon Európa-bajnokságnak. Ott is éremért fog küzdeni.
Népes közönség előtt és kiváló hangulatban rendezték meg a labdarúgó 3. Ligába jutásért zajló osztályozó első mérkőzését Csíkszentsimonban. A vendég Kovásznai Kárpátok 2–1-re nyert, így előnyből várhatja a jövő heti hazai visszavágót.
Váratlan fordulat következett be Anderson Ceará átigazolása ügyében, az utolsó pillanatban meghiúsult ez, így az FK Csíkszereda brazilja mégsem szerződik az FCSB-hez. Szondy Zoltán klubelnök a Székely Sportnak nyilatkozott a kialakult helyzetről.
Kilőttek azt a medvét Gyergyószárhegy községben péntek hajnalban, amelyik az elmúlt napokban több alkalommal visszatért egy esztenához és haszonállatokat pusztított el.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Moldovának magának kell eldöntenie a jövőjét – jelentette ki Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke, amikor a Romániával való egyesülésre vonatkozó „B-tervről” kérdezték, ha a Moldovai Köztársaság EU-csatlakozása nem valósulna meg.
Több mint félmilliárd lej eltitkolt vagyonra derített fényt az ANAF legújabb ellenőrzése. Népszavazással váltottak le egy Maros megyei polgármestert.
Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!