Hirdetés

A csíkszeredai teremlabdarúgás múltja, jelene és jövője

A Siculum csapata a 2006-2007-es szezonban. Alulmaradtak az osztályozó meccsen, de a visszalépéseknek köszönhetően feljutottak az 1. Ligába.

2017. április 22., 14:45

Nemcsak a nagypályán egyre sikeresebbek a csíkiak, hanem a teremlabdarúgás, azaz a futsal is újra fénykorát éli a megyeszékhelyen. A csíki futsal története a kétezres évek elejére nyúlik vissza. Néhány éves szünet után újra profi szinten űzik e sportágat.

2017. április 22., 14:45

A kezdetekről, az első teremlabdarúgó csapatról az FK Csíkszeredánál jelenleg edzőként tevékenykedő Albu Lászlóval beszélgettünk. A tréner a közepébe vágott: a csíki futsalcsapat története azzal kezdődött, hogy megalakult a megyei teremlabdarúgó szövetség, amely megszervezte az első megyei bajnokságot, helyszínül Székelyudvarhelyt választották.

„Azt a tornát a házigazda nyerte meg. Mivel itthon akkor még nem voltak biztosak a távlati tervek, ezért hárman, Péter István, Nete Daniel és jómagam Gyergyószentmiklósra igazoltunk. Ott két szezont követően előbb a harmadosztályba, majd 2004 tavaszán a másodosztályba jutott fel a csapat. Ekkor jött az ötlet, hogy ugyanezt véghez lehetne vinni itthon, Csíkszeredában is” – idézte fel az ötlet megszületését.

Hirdetés

Csíkszeredai Siculum

Nagyrészt az első tornán résztvevő csapat tagjaiból újra összeállt egy 17 fős keret Csíkszeredai Siculum néven, amely az elkövetkező szezonokban fokozatosan lépet előre. „2005-ben nyertük meg a harmadosztályt, 2006-ban játszottunk a másodosztályban, amelyet szintén megnyertünk, ezáltal feljutottunk a legmagasabb értékcsoportba. Abban az idényben minden csapatban több idegenlégiós vagy válogatott játékosok játszottak,

mi voltunk az egyedüli csapat, amelyben többnyire magyar, hazai játékosok voltak:

volt két gyergyói, három szentegyházi, egy salamási focista, a többi mind csíkszeredai. A tavaszi szezonban mi is igazoltunk egy brazil játékost, aki nagyot lendített a csapat játékán” – foglalta össze az első osztályba való feljutást röviden Albu László.

Az első élvonalbeli meccsüket épp megyei riválisukkal, a Székelyudvarhelyi SK csapatával játszották a csíkiak. 6–4-re nyertek az Erőss Zsolt Arénában a vendégek Galéria

Az első élvonalbeli meccsüket épp megyei riválisukkal, a Székelyudvarhelyi SK csapatával játszották a csíkiak. 6–4-re nyertek az Erőss Zsolt Arénában a vendégek

Edzések heti négyszer

Az akkori játékosok „passzióból” űzték a sportágat, mindenkinek volt munkahelye, mégis rendszeresen tartottak edzéseket, komolyan vették a feladatukat.

Nálunk egy minimális fizetés volt. Heti négy alkalommal gyűltünk össze esténként edzésekre, mindenki a munka után, és így is megálltuk a helyünket, nem estünk ki az első osztályból.

Az edző én voltam, viszont segítségemre volt Papp Levente és Ferenczi Tibor, akik a szervezési munkában is segítettek. Az edzések úgy zajlottak, hogy a hét elején a fizikális, erőnléti edzésen volt a hangsúly, a hét közepe fele már technikai, taktikai edzéseket tartott a csapat, a pénteki nap már az ellenfélre való készülésről szólt” – emlékezett vissza a csapatnál zajló munkára Albu László.

Egyre többen a meccseken

A csapat eredményeit a csíkszeredai közönség sem hagyta figyelmen kívül, a városi sportcsarnokba mérkőzésről mérkőzésre egyre többen látogattak ki. „Az első szezonunk pont abban az évben volt, tehát 2007-ben, amikor a sportcsarnokot, az Erőss Zsolt Arénát átadták. Az elején körülbelül 150–200 ember járt ki meccsre, de mivel az eredmények elég pozitívak voltak, úgy lassan kezdett megtelni az aréna egyik lelátója. Aztán amikor leigazoltuk a brazil játékost, akkor már majdnem megtelt a sportcsarnok.”

Szerették az emberek, sőt azóta is nagy az igény, hogy legyen egy teremlabdarúgó csapata a városnak

– elevenítette fel.

Az együttes azonban néhány szezon után feloszlott. „Az első osztályban kilencedik helyen végeztünk 12 csapat közül, tehát ugyanebben az értékcsoportban folytathattuk volna a következő idénytől, viszont anyagi okok miatt megszűnt a teremfoci a városban” – summázta a tréner.

Csíkszeredában fogadta a magyar liga-válogatottat az Imperial Wet. Sokakat érdekelt a focicsemege •  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Csíkszeredában fogadta a magyar liga-válogatottat az Imperial Wet. Sokakat érdekelt a focicsemege
Fotó: Gecse Noémi

Új csapat a láthatáron

Néhány éves szünet után egy baráti társaságból újabb teremlabdarúgó csapat alakult a városban Csíkszeredai Imperial Wet néven. Az együttes 2014-es megalakulásáról, jelenlegi helyzetéről és a távlati tervekről Görbe Walter vállalkozót, a csapat alapítóját és egyben főtámogatóját kérdeztük.

Valójában a csapat létrejötte véletlenszerűnek mondható, mivel a legelején amatőr focizásnak indult.

Néhány éve vettünk részt az első Green Zone-kupán, ahol egy egyetemistákból álló csapattal játszottuk az elődöntőt. A kupa után kezdődött a KEK (Kárpát-medencei Egyetemek Kupája – szerk. megj), és akkor kerestek meg a fiatalok, hogy szükségük lenne anyagi támogatásra, amit elvállaltam, s végül is a két csapatból hoztunk létre egyet” – idézte fel a kezdeteket.

2015: indulnak a másodosztályban

A csapat a 2015–2016-os idényben kezdett a romániai másodosztályú teremlabdarúgó-bajnokságban.

„Már egy évvel korábban szerettünk volna beiratkozni a bajnokságba, viszont túl későn fogtunk neki a papírmunkának, ezért csak egy évre rá sikerült elindulni. Akkor másképp zajlott a bajokság lebonyolítása: minden 2–3. hétvégén két napos turnét szerveztek valamelyik csapat otthonában, ahol minden alakulat játszott két-két meccset. A tavalytól van érvényben az oda-visszavágós rendezés, ami szerintem azért jobb, mert minden hétvégén egy meccset kell játszani, amire a csapatok hétköznap igyekszenek felkészülni” – fejtette ki.

Megnyerik a bajnokságot

Bár a csapat már a tavalyi második ligás győzelem után indulhatott volna a legjobbak között az országban, akkor még nem vállalták a szereplést. „Tavaly többek között anyagi okok miatt nem indultunk az első osztályban, viszont egy másik indok az volt, hogy úgy gondoltuk, jobb lesz a csapatnak, ha még inkább összeszoknak a fiúk, jobban érzik egymást a pályán. A futsalban nagyon fontos, hogy az egy sorban játszó labdarúgók jól ismerjék egymás játékát, hogy egymás mozdulataira megfelelően reagáljanak. Idén mindenképp megpróbálnánk az első ligában való szereplést, viszont ehhez előbb ezt a csoportot kellene megnyernünk” – summázta.

Bukovinában játszik az Imperial Wet
Suceava megyében, a román-ukrán határhoz közeli Vîcov településen vendégszerepel vasárnap a Csíkszeredai Imperial Wet együttese a román teremlabdarúgó 2. Liga 16. fordulójában. Íme, a műsor. Szombat: Futsal Ceahlăul Piatra Neamț–Luceafărul Buzău (17 órától) és Gyergyószentmiklósi Inter–Segesvári Pro Tineret (19 óra). Vasárnap: Bukovina Vîcov–Csíkszeredai Imperial Wet (14 óra) és Brassói Colțea–Fortius Buzău (15.30). A Temesvári Informatica II.–Brassói Blue Angel mérkőzést elhalasztották.

Kemény dió az első osztály

A legmagasabb értékcsoportban való helytálláshoz a csapat erősítésére mindenképp szükség lesz, viszont a tulajdonos nem idegenlégiós játékosok leigazolásában gondolkodik.

„Erősítésre már most gondoltunk, fontos lesz olyan játékosokat hozni, akik rutinosan futballoznak, mert ebben a sportban sokat számít a tapasztalat, az összeszokottság. Nem külföldről szeretnénk igazolni, hanem egyelőre csak az országból” – összegezte a csapat jövőbeli terveit Görbe Walter, aki azt is hozzátette, hogy az ütőképes felnőtt csapat mellett szükséges lesz egy korosztályos csapat alapítása is.

Létre kell hoznunk egy U19-es csapatot, mert a Román Labdarúgó-szövetség kötelezi az 1. ligás együtteseket, hogy legyen egy U19-es csapatuk is.

A játékosok felkészüléséért több személy is felel. „Az erőnléti edzéseket Szőcs László tartja, a taktikai felkészítést korábban Tankó Levente tartotta, de Szabó Zsolt érkezésekor átvette a helyét. A kezdő csapatot az én meglátásom szerint állítjuk össze. Heti 4–5 edzést tartunk, késő délutánonként. Akiknek nincs más munkahelyük, azoknak délelőtt is van, tehát heti 8–9 is akár, a többieknek csak délután” – ismertette a csapatot felkészítő személyeket és az edzések menetét.

Majdnem teltház előtt látta vendégül az Imperial Wet az udvarhelyi csapatot a Román Kupa nyolcaddöntőjében •  Fotó: Pál Árpád Galéria

Majdnem teltház előtt látta vendégül az Imperial Wet az udvarhelyi csapatot a Román Kupa nyolcaddöntőjében
Fotó: Pál Árpád

Megszólított futsalkedvelők

A csíkszeredai futballkedvelő közönséget is sikerült megszólítaniuk, és a korábbiakhoz hasonlóan szép számban látogatnak ki a mérkőzésekre. „A hazai mérkőzéseink iránt egyre nagyobb az érdeklődés. A legutóbbi meccsünkön a lelátó egyik fele le volt zárva, hogy a hangosítás jól működjön, a másik oldal viszont majdnem tele volt.

„Meglepően sokan voltak például az FK Székelyudvarhely elleni meccsen, tehát mondhatni ott majdnem telt ház volt. Végeredményben reméljük, hogy jövőre a nézők már 1. ligás meccsekre látogathatnak ki” – zárta a csapat tulajdonosa, Görbe Walter.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Anderson Ceará mégsem lesz az FCSB játékosa – reagált az FK Csíkszereda elnöke

Váratlan fordulat következett be Anderson Ceará átigazolása ügyében, az utolsó pillanatban meghiúsult ez, így az FK Csíkszereda brazilja mégsem szerződik az FCSB-hez. Szondy Zoltán klubelnök a Székely Sportnak nyilatkozott a kialakult helyzetről.

Kovásznai siker Csíkszentsimonban, de még nyílt maradt a párharc

Népes közönség előtt és kiváló hangulatban rendezték meg a labdarúgó 3. Ligába jutásért zajló osztályozó első mérkőzését Csíkszentsimonban. A vendég Kovásznai Kárpátok 2–1-re nyert, így előnyből várhatja a jövő heti hazai visszavágót.

Székelyhon

Elpusztított egy lovat és jött a tehénért is a behemót medve, amikor kilőtték

Kilőttek azt a medvét Gyergyószárhegy községben péntek hajnalban, amelyik az elmúlt napokban több alkalommal visszatért egy esztenához és haszonállatokat pusztított el.

`
Krónika

„A magyarok is beszéljenek és írjanak románul”. Az anyanyelvhasználat ellen hergel egy AUR-os politikus

A magyar nyelv használata és a kétnyelvű feliratok ellen ágált egy videóban Lucian Mușat, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) Szilágy megyei parlamenti képviselője, a megyei pártszervezet elnöke.

Krónika

Németh Zsolt: elütött bennünket a varsói gyors, de a Fidesznek ismét szerethető alternatívává kell válnia (INTERJÚ)

Szerteágazó tünetegyüttes vezetett a Fidesz vereségéhez Németh Zsolt országgyűlési képviselő szerint, aki úgy véli, a választási eredmény nem tekinthető katasztrofálisnak, alapot jelent ahhoz, hogy a párt újjáépítse magát.

Főtér

Száz nyestbőrrel a batyujában akart beutazni Romániába egy ukrán állampolgár – hírmix

Több mint félmilliárd lej eltitkolt vagyonra derített fényt az ANAF legújabb ellenőrzése. Népszavazással váltottak le egy Maros megyei polgármestert.

Ez is érdekelheti

Focivébé-dömping európai párharccal, tenisztornák – a szombati sportműsor

Holland–svéd összecsapással indul a nap a labdarúgó-világbajnokságon, pályán a németek is. Tenisz, kerékpározás, vívás, motorsport még a kínálatban.

Több egyéni sportág a vb-meccsek előtt – pénteken a képernyőn

Négy egyéni sportágat, teniszt, motorversenyzést, kerékpározást és vívást is nézhetünk a nap első felében, majd késő este kezdődik a világbajnoki program, éjjel, illetve hajnalban pedig további három meccs közül választhatunk.

Varsóban bizonyítana Toró Ákos: dominálni szeretném a mezőnyömet

A hétvégén Varsó ad otthont a Grappling European Open nemzetközi versenynek, ahol a sepsiszentgyörgyi Toró Ákos is szőnyegre lép. A magyar válogatott színeiben induló sportoló nem titkolja célját: győzni utazik Lengyelországba.

Kezdődik a második forduló a vébén – csütörtökön a tévében

Nincs megállás a labdarúgó-világbajnokságon, ahol ma este megkezdődik a csoportkör második fordulója. Franciaországban folytatódik a vívók Európa-bajnoksága, délután pedig teniszversenyekkel üthetjük el az időt.

A portugálok meccse, angol–horvát párharc a világbajnokságon

Bemutatkozik Portugália is szerdán este a labdarúgó-világbajnokság újabb játéknapján, uátna az Anglia–Horvátország párharcot követhetjük. A programban még több tenisztorna, két kerékpáros körverseny, valamint vívó Európa-bajnokság szerepel.

Megállíthatatlanok a háromszéki motorosok: Tompa és Ördög is a dobogó tetején

Hétvégén a Buzău megyei Merei-ben gyűlt össze a romániai motokrossz színe-java, ahol ismét taroltak a háromszékiek, Tompa Krisztián és Ördög Zoltán is a dobogó legtetején végzett.

Még nívósabb tenisztornáknak ad otthont Marosvásárhely

Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is rangos nemzetközi tenisztornákat szerveznek Marosvásárhelyen, a 2026-os versenyek viszont az eddigieknél még nagyobb hangsúlyt kapnak.

Csíki sikerekkel folytatódott a tájfutók Szélrózsa-sorozata

Kilenc sportoló képviselte a VSK Csíkszereda tájfutó szakosztályát hétvégén a Brassópojána környékén rendezett versenyen, ahol két kategóriagyőzelem és több értékes helyezés született.

Etapgyőzelem nélkül is az élen végzett a korondi motoros

A harmadik fordulót is megnyerte az országos hard enduro bajnokságban Józsa Norbert Levente. A tízszeres bajnoki aranyérmes korondi motoros úgy szerezte meg az első helyet összetettben, hogy a három futamból az egyiken sem volt a leggyorsabb.

Franciaország és a címvédő Argentína is bemutatkozik a vébén – a keddi sportműsor

Folytatódik a 2026-os labdarúgó-világbajnokság, kedden pályára lép Franciaország, a hajnali órákban pedig a címvédő Argentína is megkezdi szereplését. A programban a vívó Európa-bajnokság döntői és több tenisztorna is helyet kapott.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!