Hirdetés

Bokor János: a Szuperliga más kávéház

Az FK Csíkszereda új csapatmenedzsere, Bokor János
Fotó: Borbély Fanni

2025. június 22., 18:42

Az FK Csíkszereda új csapatmenedzsere Bokor János, nem szereti a reflektorfényt, helyette a csendes, jól elvégzett, kitartó munkában hisz. A sportszakemberrel a Szuperligára történő felkészülésről, céljairól és a várható kihívásokról beszélgettünk.

2025. június 22., 18:42

– Hat év után tért vissza a labdarúgásba. Miért pont az FK Csíkszeredát választotta?

– A visszatérésem oka, hogy egy székelyföldi, hazai csapat kihívását vállaltam, ami illeszkedik a napi rutinomba. Családom van, cégvezető vagyok, emellé kellett beillesztenem ezt a megbízatást, hogy teljességgel tudjam végezni ezt a feladatot is. Nem vagyok az a fajta ember, aki csak felét vagy negyedét teszi bele a történetbe.

Az FK Csíkszereda élvonalba jutása új kihívást jelent. Ahogy a Sepsi OSK-nál, itt is becsületesen, alázattal szeretném elérni a kitűzött célokat, és remélem, kollégáimmal közösen sikerrel zárjuk ezt a fejezetet.

Hirdetés

– Milyen fogadtatásban részesült a klub vezetése, a szakmai stáb és a játékosok részéről?

– Ismerős arcok fogadtak, dolgoztam már együtt Ilyés Róberttel, az elnök úrral is voltak korábban beszélgetéseink. Cseke Szilárdnak segítettem korábban Gál-Andrezly Pétert ideigazolni, szóval jól kiépített kapcsolatrendszerem van az FK-val. Persze vannak új arcok, de ez természetes.

A filozófia más, mint a Sepsinél, de pontosan el tudom helyezni magam a rendszerben, látom, hol kell fejlődnünk. Nem eszet osztani jöttem, hanem új dolgokat behozni, meg is fogjuk valósítani ezeket.

Lehet, hogy egyesek csodákat várnak tőlem, de a csodák mögött munka van – nem vagyok Aladdin.

Komoly szakmai munkára vállalkoztam, és fel vagyok készülve. Csak csapatként tudunk előre lépni, egy ember nem csinál csodát. Mindenki célja, hogy a Szereda felfelé menjen.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Mi a jó teljesítmény kulcsa egy feltörekvő csapatnál, illetve hogyan, miként lehet ráhatással a teljesítményre az ön szerepe?

– Az igazolásom bejelentésekor elhangzott az, hogy nemcsak a nagy csapatért jöttem Csíkszeredába, hanem a klub építéséért is. Részt veszek a napi munkában, a játékosokkal kapcsolatos döntési folyamatokban, de az egyik fontos beosztásom a külkapcsolatok menedzselése. Sokkal jobban ki kell használnunk az utánpótlás- és toborzási lehetőségeinket. Szeretnénk erősíteni a scoutingot (a tehetséges játékosok kiválasztására használt gyakorlat – szerk. megj.), hogy minél több gyereket tudjunk behozni a rendszerbe, erre vonatkozóan is van tapasztalatom, vannak ötleteim, amiket már átbeszéltünk, hogy ezeket hogyan és miként lehet kivitelezni.

Továbbá nagyon fontos része az itteni feladataimnak a marketing fejlesztése. Szeretnénk ezt a területet egy másik szintre emelni, itt is csapatmunkára van szükség, új alapokra kell helyeznünk a klub erre vonatkozó stratégiáját.

– Melyek azok a konkrét mutatók, amelyek segítségével mérhetővé lehet tenni a sikert?

– Nagyon fontos itt az akadémia szintjén, hogy van egy nagyon jó mag, amire lehet építeni, és minden évben vannak sikeres eredmények, ami azt mondom, hogy a gyerekeket a jobb teljesítményre ösztönzi. Meghatározó, hogy minden fiatal futballistának egy álom, hogy Szeredának sikerült első osztályba kerülni, és hogy ők kemény munkával ennek részesei lehetnek. A lehetőség adott.

A gyerekeknek minden célja a szintlépés. Most bármelyik akadémista azért küzd, hogy felkerüljön az FK Csíkszereda felnőttcsapatába.

Az akadémiai rendszerben mindenkinek több motivációja kell legyen, és kell hajtsa őket ez a lehetőség, hogy kineveljenek játékosokat az első osztályba.

Ha megnézzük a játékosképzés anyagi oldalát, a Csíkszereda egy kisebb klub, nem tudunk versenyezni a nagyobbakkal. Pedig itt is olyan szintű munka folyik, mint az FCSB vagy a Rapid akadémiáján.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Egy nagyobb klub jobban tud értékesíteni, de fontos, hogy egy eladásnál sokszor bennmarad egy százalék a következő tranzakcióból, és mindig abban bízunk, hogy a játékos szintet lép, így újra profitot termel.

Elsődleges célunk, hogy a legtehetségesebb utánpótlás-játékosaink a Puskás Akadémiára kerüljenek.

Ha pedig felnőtt játékosunk lép tovább, nyitott a piac, nekünk profi klubként gazdálkodnunk kell, profitot kell termelnünk – ha sikerült, jó munkát végeztünk.

Ahogy más szervezetek – úgy a klub életébe sem lehet kívülről belelátni. Ha erre lenne lehetőség, akkor látszana, hogy milyen összetett munkát végeznek a kollégák, ami az együttes teljesítményére is kihatással van.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

Egy futballcsapat működése nemcsak az edzésről és a játékról szól. A háttérben rengeteg olyan tevékenység folyik, ami láthatatlan, de ugyanakkor elengedhetetlen része a munkának. Van itt is fejtörés, vannak számok, amiket úgymond el kell érni, és ezeket sikerre váltani. Ez hatalmas felelősség.

– A klub célja egyértelmű: bennmaradás a Szuperligában. Ehhez milyen arányban és milyen elvek mentén kívánják ötvözni a fiatal tehetségek beépítését a tapasztalt, rutinos játékosok jelenlétével?

– Ebben a helyzetben mindig az edző dönt, neki kell a meglévő keretre építenie a játékrendszerét – legyen szó lassú, gyors, labdabiztos játékosokról, vagy arról, van-e befejező csatára. Az első év mindig kritikus, ezt kell valahogy átlépni. A klub filozófiája az igazolásokban is tükröződik: olyan játékosokat próbálunk hozni, akik ezt erősítik, és akik azonosulni tudnak a klub identitásával is.

Ultramodern edzőközpontunk van, minden körülmény adott, ami ezen a szinten szükséges a bennmaradás eléréséhez, de ehhez mindenkinek 150%-ban kell odatennie magát, mivel ez már egy más kávéház.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Mi kapja a legnagyobb hangsúlyt a csapatépítés folyamatában, illetve milyen típusú játékosokra van szüksége jelenleg az FK-nak?

– Akik nagyon motiváltak a sikerre, és nem utolsósorban olyanokra, akiket el is tudunk érni a piacon. Egy edzőnek mindig az az álma, hogy a legjobb focisokat tudja a pályára küldeni, mert minél jobb labdarúgóval játszod a meccset, annál egyszerűbb az.

Mivel az MLSZ új szabályai miatt nehezebb magyar játékosokat igazolni, a klub több irányból próbálkozik, és 4–5 új játékost szeretne hozni – főként belső védőt, középpályást és csatárt –, hogy erősítse a csapat gerincét.

A vezetőedző tapasztalt, jól ismeri a román bajnokságot, a klubon belül pedig szoros az együttműködés a keret kialakításában.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Hogyan történik egy játékos kielemzése, kiválasztása, mielőtt megkeresik?

– Általában az utolsó évadját elemezzük egy játékosnak. Megnézzük, volt-e komoly sérülése, abból felépült-e, illetve mennyi játékperc van a lábában. Sérült labdarúgót nem igazolunk. Emellett visszanézünk több hazai és idegenbeli meccsét is, és ezek alapján próbáljuk eldönteni, hogy rá van-e szükségünk.

– Miben látja a legnagyobb kihívásokat, nehézségeket, amikkel az FK Csíkszeredának szembe kell majd néznie az első Szuperligás szezonjában?

– Aki ismeri a felsőház működését, tudja, hogy rendesen megy a kavarás. Ezt csak úgy tudjuk kivédeni, ha egységesek maradunk, és mindenáron összetartunk. Emellett az eredményesség a legfontosabb, de legalább ennyire fontos a szurkolótábor is. Lehet, hogy utoljára említem őket, de valójában ők az elsők.

Nekünk minden mérkőzésen meg kell töltenünk a lelátót, ki kell csalogatnunk az embereket a meccseinkre. A szurkolók mindig adnak egy pluszt, különösen azokon a mérkőzéseken, ahol kiélezett a helyzet – ott nélkülözhetetlenek.

Csíkszereda a hoki városa, de most már a fociról is beszélhetünk. Az első osztályba nem lottón nyernek feljutást, ezt a csapat kemény munkával érdemelte ki. Most pedig még nagyobb buzdításra van szükségünk.

Nemcsak akkor kell eljönni meccsre, amikor az FCSB vagy a CFR látogat hozzánk – a bennmaradásért vívott harc a többi csapat ellen zajlik, akik szintén ezért küzdenek.

•  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Fotó: Borbély Fanni

– Apropó marketing, hogy látja, mi kell ahhoz, hogy több nézőt hozzanak ki az FK meccseire?

– Először is a jegyárakat az átlagember pénztárcájához kell igazítanunk, hogy a családosok is ki tudjanak jönni. Tudom, hogy most nehéz gazdasági helyzet van, és a kilátások sem túl jók. Éppen ezért olyan árakat kell megszabnunk, amit minél többen megengedhetnek maguknak.

Azt is szeretném, hogy a szurkolók már előre várják a meccsnapokat, jelöljék a naptárban, mikor játszik otthon a csapat.

Emellett keményen dolgozunk azon is, hogy a mérkőzések előtti, alatti és utáni időt minél szórakoztatóbbá tegyük. Bízom benne, hogy ezek az újítások kellemes meglepetések lesznek a szurkolóinknak.

– Mit tartogat ön számára a jövő szakmai szempontból, hol képzeli el magát 3–5 év múlva?

– Nem zárkózom el a kihívásoktól, viszont ha egy klub egészségesen működik, én is ki tudok bontakozni, hagyják, hogy dolgozzak, és teret kapok ahhoz, hogy tudjak érvényesülni, akár hosszú távon is elképzelem itt magam.

szóljon hozzá!
Hirdetés
Hirdetés
Ajánljuk még

Nyílt háború lett, rendre egy magyar zászlóért büntették az FK Csíkszeredát

Minden korábbit felülmúló bírság és halmozódó szankciók után sajtótájékoztatón értékelte a helyzetet Szondy Zoltán: az FK Csíkszereda elnöke kettős mércéről, elhúzódó jogi küzdelemről és a szimbólumok betiltását elutasító álláspontról beszélt.

A GYHK volt edzője nem is gondolta volna, hogy menesztik a kupafiaskó után

A Gyergyói Hoki Klub vezetősége néhány nappal ezelőtt menesztette Markus Juurikkala vezetőedzőt, aki a tavaly mindent megnyert, amit lehetett a piros-fehérekkel. A távozó szakember büszke arra, ahogy a csapat reagált a menesztése hírére.

Székelyhon

A gyalogátkelőn gázoltak el egy fiatal lányt Csíkszeredában

Megsérült egy fiatal lány, miután a gyalogátkelőn elgázolták vasárnap este Csíkszeredában, a Brassói úton.

`
Krónika

Brutális gyilkosság Kalotaszegen: egy nap alatt elfogták a feltételezett elkövetőt

Az egész falut megrázta egy 65 éves férfi meggyilkolása Magyarlónán: a holttestet szombaton találták meg a rendőrök, és azonnal nagyszabású nyomozás indult az elkövető felkutatására.

Krónika

Magyar Péter újra nyilvános vitára hívta Orbán Viktort

Sorsfordító pillanatban vagyunk, most dől el, hogy maradunk egy félelemre, gyűlöletre és lopásra épülő rendszerben, vagy visszavesszük végre a jövőnket – mondta a Tisza Párt elnöke vasárnap Budapesten, a Hungexpo területén tartott évértékelő beszédében.

Főtér

Ez a moldovai mozgókép úgy mutatja meg a maffiaállamot, hogy a nézőben megfagy a vér

A Plaha című tíz részes tévésorozat a szó metaforikus értelmében hidegre teszi közönségét. Pontosan úgy, ahogy a moldovai (vagy román, emlékezzünk csak Sorin Ovidiu Vîntura és társaira) maffiaállam konkrétan hidegre tette az ország népét.

Ez is érdekelheti

A végeken veszteglők ellen növelheti pontjai számát az FK Csíkszereda

A Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) nyilvánosságra hozta a labdarúgó Szuperliga 29. fordulójának pontos menetrendjét, eszerint az FK Csíkszereda március első napján vendégeskedik a ranglistán előtte álló Petrolul otthonában.

Öt százalékról 83-ra: a CFR a felsőház kapujában, óriási a harc a play-offért

Három forduló maradt hátra a labdarúgó Szuperliga alapszakaszából, és miközben három csapat már bebiztosította helyét a felsőházban, a fennmaradó három play-off pozícióért elképesztően kiélezett küzdelem zajlik.

Szurkolói találkozót tart az FK Csíkszereda

Várja hűséges drukkereit az FK Csíkszereda – olvasható a klub közösségi oldalán. Kedden délután Szondy Zoltán klubelnök válaszol a kérdésekre, szó lesz a zászló miatti bírságokról és a közösséget érő kihívásokról is.

Kimaradt egy-egy büntető, felsőházi rájátszást érő helyen a Kolozsvári CFR (videóval)

A Nagyszebeni Hermannstadt FC ellen megszerezte zsinórban nyolcadik győzelmét a labdarúgó Szuperligában a kincses város együttese. Kihasználva ellenfelei botlását már ötödik a tabellán.

Ebben az idényben már nem lép pályára FK-mezben Jozef Dolný

Szerződést bontott meghatározó támadójával az FK Csíkszereda: a klub közös megegyezéssel vált meg a sérüléssel bajlódó Jozef Dolnýtól. A támadó rehabilitációja folytatódik, a jövőbeni visszatérés lehetőségét nyitva hagyták.

Nyílt háború lett, rendre egy magyar zászlóért büntették az FK Csíkszeredát

Minden korábbit felülmúló bírság és halmozódó szankciók után sajtótájékoztatón értékelte a helyzetet Szondy Zoltán: az FK Csíkszereda elnöke kettős mércéről, elhúzódó jogi küzdelemről és a szimbólumok betiltását elutasító álláspontról beszélt.

Ilyés Róbert: vannak jó meccseink, de nagyon gyengék is

A kolozsvári vereséget követően az FK Csíkszereda vezetőedzője, Ilyés Róbert elismerte, az U megérdemelten nyert. Szerinte a balszerencse is szerepet játszott az eredmény alakulásában. Továbbra sem mondott le az élvonalban való bennmaradásról.

Szűk negyedóra alatt kivégezte magát az FK Csíkszereda (videóval)

Kifejezetten jól kezdte a Kolozsvári U elleni idegenbeli mérkőzést az FK Csíkszereda. Az első félidő középén viszont szétesett a csapat, négy találatot is kapott. Ezzel megpecsételődött a sorsa, a szünet után pedig csak a becsületgólra futotta.

Kolozsváron is folytatná menetelését az FK Csíkszereda

Megterhelő sorozat végéhez ér az FK Csíkszereda, amely három győzelemet követően a Kolozsvári U vendégeként folytatja szereplését a labdarúgó Szuperliga 27. fordulójában, abban a párharcban, ahol ősszel megszerezte története első élvonalbeli sikerét.

Döbbenetes: csődvédelem alá került a felsőházra hajtó klub a Szuperligában

Teljesen váratlanul csődvédelem alá helyezték a Galaci Oțelul labdarúgóklubot, miután a helyi bíróság jóváhagyta a csapat volt játékosának kérését egy kisebb összegű tartozás miatt.

Hirdetés
Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!