Novák Eduárd prioritása a sportstratégia, rengeteg a tennivaló a hazai sportélet újraszervezésében

Novák Eduárd prioritása a sportstratégia, rengeteg a tennivaló a hazai sportélet újraszervezésében

Novák Eduárd sportminiszter. Át szeretné alakítani, működőképes alapokra helyezné a romániai sportéletet

Fotó: Veres Nándor

Visszavonul az aktív versenyzéstől a sportminiszter. Az idei tokiói paralimpiai játékokon a kerékpáros üldözőversenyben ezüstérmet szerzett Novák Károly Eduárd múlt hét végén jelentette be a hírt, hangsúlyozva, még nem tudja, hogy döntése végleges-e vagy csak átmeneti.

Dobos László

2021. december 25., 13:022021. december 25., 13:02

„Az élet egy stratégia. Most pedig a legfontosabb, hogy az Országos Sportstratégiára összpontosítsak, így 15 év gyorskorcsolyázás és 23 év kerékpározás után úgy döntöttem, hogy egy ideig visszavonulok a versenyektől. 2022 egy nagyon fontos év lehet, az abszolút prioritásom pedig most ez a projekt, amelybe mindent bele szeretnék adni” – fogalmazott bejegyzésében.

Nem egy tipikus sportkarrier volt.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

„Az első fele, a 15 év gyorskorcsolyázás alatt elég jól működött a rendszer, elég szépen fejlődtünk, de akkor nagyon körülményes volt például a nemzetközi versenyekre kijutni, nehéz volt a vízumokat beszerezni. Sportpályafutásom második fele pedig nagyon érdekes. Sok sportoló már 25 évesen befejezi pályafutását, én 25 éves koromban kezdtem el kerékpározni. Történt ez a balesetem után öt évvel, miután sok más területen kipróbáltam magam, de végül a sport mellett maradtam. Lentről indultam, rengeteg verseny ráment, amíg rájöttem, mit hogyan kell csinálni” – mesélte a Székelyhonnak Novák.

Az erőnléti felkészülést elvégezte, de technikailag sok hiányossága volt. Sok mindent meg kellett tapasztalnia, amíg úgy érezte, hogy szükség van egy edzőre, aki szakmai tudást adjon. 2011-ben ismerkedett meg az olasz Cristiano Valoppival, akivel nagyon szép eredményeket értek el. A 2012-es londoni paralimpián szerzett aranyérme után Novák a Román Kerékpáros-szövetség elnöke lett, belevágott egy különleges kalandba.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

„Felvettem a harcot olyan szövetségben lévő erőkkel, akik nagyon rég ott voltak, és nagyon jól behálózták magukat minden szempontból. Négy év ráment erre a harcra, és ez  meglátszott az eredményeken is”

– mondta Novák.

Öt évvel később, 2019-ben volt újra bronzérmes az országúti para-világbajnokságon, és akkor érezte, hogy Tokióban is van esély éremre. Úgy érezte, hogy plafonálódott is egy kicsit, váltásra van szüksége. Megvált Valoppitól, és egy angol szakemberrel folytatta. Lényeges fejlődés állt be, több egyéni csúcsát megdöntötte.

Elmondta, hogy az idei paralimpián szerzett ezüstérmet nagyon ki kellett taktikázni, de amikor elvállalta a sportminiszteri tisztséget, tudta, hogy ez mivel jár, kevesebb idő jut edzésekre. Szeme előtt lebegett, hogy nagy lehetőség előtt áll: sportolóként országos, Európa-, világ- és olimpiai bajnok lett, sportvezetőként pedig szövetségi elnök és sportminiszter, miniszterként pedig olimpiai dobogós.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Napirenden a sportstratégia

Novák Ede közel egy éve sportminiszter. Örvend, hogy az elmúlt időszakban sokan felfigyeltek a beiktatása után bejelentett stratégiára.

„Két hónapot sajnos elveszítettünk a kormányválság miatt, de sikerült egy alapdokumentumot elkészíteni, ami egy analízis a romániai sportról, ennek struktúrájáról, az iskolai sportról, a tömegsportról. Van egy kép a romániai sportéletről. Következő lépésként elkezdtük a konzultációkat különböző szakmai csoportokkal a tömeg-, az iskolai és a minőségi sportról. Tárgyalunk a szövetségi edzőkkel, nagy sportolókkal, a sportigazgatókkal, a sportiskolák, illetve a sport szakos középiskolák vezetőit is meghívtuk, hogy elmondják véleményeiket, meglátásaikat. Kételkedtem, hogy el fognak jönni, de meglepetésre százhúszan jelentkeztek. Ők, a sportiskolák szakemberei egész életükön át az utánpótlásképzésben dolgoznak, de soha senki sem kérdezte meg őket. A tanácskozásra meghívtam a tanügyminisztert is.

Idézet
Az egész stratégiát nem csak a a sportminisztérium készíti, egy széles csoportban dolgozunk, amelyben benne van a tanügy-, a védelmi és a belügyminisztérium (a Steaua és a Dinamo), benne van az Európai Alapok Minisztériuma, a munkaügyi minisztérium stb.. Hét-nyolc partner, akikkel közösen dolgozunk.

Sokan érdeklődnek az új sportstratégia iránt, bíznak benne, és nagyon várják. Elkészítésének határideje 2022 márciusa, de mivel két hónapot elveszítettünk a kormányválsággal, csak májusra lesz kész. Hamarosan elkezdjük az új sporttörvény elkészítését, megírását, azt szeretnénk, hogy a stratégiát egy törvény szögezze le.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Nagy változások kellenek, mert az utóbbi 25–30 éveben szabadjára volt engedve a rendszer. A sportminisztérium, a tanügyminisztérium és a olimpiai bizottság is saját rendszert épített fel. Mindenhol megtaláljuk ugyanazt: gyerekek – haladók – profik. Ennek semmi értelme nincs, mert azt jelenti, hogy csak szétszórjuk a pénzeket. Az kellene, hogy a tanügyminisztérium az alappal foglalkozzon, a klubok a versenysporttal, míg az olimpiai központok, a Dinamo, a Steaua és a nagy klubok a topsportolókkal.

Idézet
Nem kell száz sportot támogatni nagy összegekkel, hanem 15–20 kiemelt sportágat.

A tömegsport esetében támogatni kell azokat az akciókat, amelyek nagy tömegeket mozgatnak meg. Gondolok itt például a labdarúgásra és a küzdősportokra. Úgy gondolom, hogy a 2022-es esztendő egy fontos év lehet a romániai sport számára, és úgy érzem, hogy a létező memorandum alapján meglesz a politikai támogatás arra, hogy ezeket a változásokat meghozzuk. Sok olyan problémát fedeztünk fel, amelyen sürgősen lehet változtatni, de a nagy változásokhoz már stratégia kell” – hangsúlyozta Novák Károly Eduárd.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Heti öt testnevelésóra

Arra a kérdésre, hogy számíthatnak-e a szülők a közeljövőben több iskolai testnevelésórára, Novák elmondta, benne van a kormányprogramban, hogy heti öt testnevelésóra legyen. „Az iskolai sportórákkal kapcsolatban el kell mondani, hogy nálunk csak három sportágat gyakorlunk az iskolákban: az atlétikát, a tornát és egy labdajátékot. Azokban az országokban, ahol a mutatók sokkal jobbak, legalább nyolc sportág szerepel iskolai sportként. Ott van például a tánc vagy az úszás. Fontos, hogy minél dinamikusabb, változatosabb legyen a testnevelésóra az iskolában” – nyilatkozta a sportminiszter.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Novák azt szeretné, ha ezentúl a szakszövetségek fizetnék a nagy nemzetközi versenyen érdekelt sportolók felkészülését A-tól Z-ig.

„Mondják meg, kik azok, akik a 2024-es párizsi olimpiára készülnek, és nekik meg szeretnénk adni minden feltételt. Ne legyenek átfedések, hogy a sportminisztérium fizet egyet, az olimpiai bizottság pedig mást, az egyik az egyik edzőtábort, a másik pedig a másikat.

Ugyanakkor fogjuk kötelezni a szakszövetségeket, hogy a költségvetésükből egy bizonyos összeget a gyerekekre, az utánpótlásra költsenek.

Idézet
Kötelező lesz mozgássérültek számára programokat létrehozni, edzőket képezni.

Jövőtől szeretnénk támogatni a labdarúgó-szövetséget. Eddig a labdarúgás nem kapott állami támogatást a sportminisztériumtól, ezen változtatni szeretnénk. A fociutánpótlás-képzést, az akadémiákat szeretnénk támogatni” – árulta el Novák.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

Jó példa a tao
Novák Eduárd elmondta, hogy a romániai pénzügyminiszternek nagyon tetszik a Magyarországon alkalmazott Tao-rendszer. Ennek szabályzatát, működési rendszerét lefordították és a tárcavezető asztalára tették. Ennek a Magyarországon működő rendszernek az a lényege, hogy a társasági adó egy része közvetlenül a sportnak jusson.

Kevés éremesély a téli olimpián

Másfél hónap múlva kezdődik a pekingi téli olimpia, ahol sajnos kevés az esély az éremszerzésre. Novák ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:

Idézet
A síszövetség stratégiája szerintem rossz, legalábbis ez tűnik ki az elemzésekből, ha mérlegeljük az elköltött pénzt és az elért eredményeket. Új alapokra kell helyezni a sísportokat. Orosz lányokat honosítunk biatlonban? Szerintem nem ez a követhető út!

A korcsolyaszövetség fizetésképtelen. Egy új korcsolyaszövetséget alakítunk, ott nulláról kezdjük. Az egyedüli téli sportág, ahol szép eredményeket érnek el, a szánkó és a bob. Ők ügyeskednek, pedig nincs sok sportolójuk, és pályájuk sincs. Ennek ellenére tudnak európai és világszinten eredményeket felmutatni. A téli olimpiával kapcsolatos hír, hogy az egyik brassói gyorskorcsolyázó lány megszerezte a kvalifikációt a téli olimpiára. Nekem pedig az álmom az, hogy a csíkszeredai szabadtéri gyorskorcsolyapálya működjön, és vidékünkön épüljön egy velodrom.”

Megemelt költségvetés a hazai sportnak

Jövő évtől a hazai labdarúgó-akadémiák is részesülnek állami támogatásban – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján Novák Károly Eduárd. A sportminiszter bevallása szerint előzetesen jobb eredményekre számított a futballválogatottaktól, a 2022-es esztendőben viszont a klubok már kérhetnek a szaktárcától támogatást az utánpótlás-neveléshez. „A mi gyermekeink, és természetes, hogy az állam befektet a gyermekek jövőjébe. A Román Labdarúgó-szövetségnek van egy külön projektje a gyermekek és juniorok képzésére, a mi elképzelésünk, hogy javítsunk a teljesítmény szintjén. Ez kifejezetten szükséges” – mondta.

Ismeretes, hogy a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) nem részesül állami támogatásban a sportminisztérium részéről, ugyanakkor a szaktárcának lehetősége lesz az utánpótlásképzésre költeni, hiszen mint azt Novák jelezte: 571 millió lejes költségvetést hagytak jóvá az általa vezetett tárcának. Tájékoztatása szerint ez az elmúlt évekhez viszonyítva nagyobb és „tisztességes” összeg. Idén, amikor még Sport- és Ifjúsági Minisztériumként több ágazatra kellett költeniük, a sportra 481 millió lej jutott, 2022-re kilencvenmillióval többet kapnak.

„Nagyon örülünk, hogy az 50 milliós kiegészítést jóváhagyták. 521-ről indultunk és 571 millióig jutottunk. Úgy gondolom, ez egy tisztességes összeg, bátran tervezhetünk” – mondta Novák. Leszögezte, ebből kivitelezhető lesz a tervezett „Aranyliga” az élsportolók támogatására, ugyanakkor lehetőséget ad arra is, hogy új ágazatokra is költsenek.

A sportminiszter mandátuma első évét sikeresnek tartja. Voltak hiányosságok, de sok olyan tevékenységük is volt, amelyekre büszke. Köszönetet mondott, amiért az állami tartalékalapból támogathatták a röplabda, az asztalitenisz és az atlétika Európa-bajnokságokat, és megduplázhatták az olimpiai sportolók díjazását is. A 2022-es esztendőben viszont szeretne módosítani az eddigi bonyolult finanszírozási rendszeren, ezért az Román Olimpiai- és Sportbizottság (COSR) fogja az ötkarikás sportolói keretekhez köthető költségeket rendezni, miközben a sportminisztérium az európai és világbajnokságokkal kapcsolatos kiadásokat fedezi majd. „Az országos sportszövetségek 2022-es költségvetése nőni fog, és szeretnénk átvállalni olyan tevékenységeket, amelyekre eddig csak a COSR költött” – mondta.

Emlékeztetett ugyanakkor arra is, hogy a szövetségek finanszírozásának hatékonyabbá tételeként, az eredmények alapján szeretné szétosztani a pénzeket. „Kevés olyan szervezett szövetség van, mint amilyen az evezősöké, az asztaliteniszezőké vagy az úszóké. A többieknek irányt kell mutatni, hogy fektessenek be az utánpótlás-nevelésbe és a paralimpiai sportokba. És ez nem opcionális, hanem kötelező elvárás lesz” – szögezte le Novák.  (V. Ny. R.)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba